28.01.2021 Neljapäev

FinanceEstonia koostas juhendi rahapesu riskide hindamiseks

Finantssektori esindusorganisatsiooni FinanceEstonia liikmete initsiatiivil koostati abimaterjal, mille eesmärgiks on toetada ettevõtteid rahapesu ja terrorismi rahastamisega seotud riskide hindamisel.

Suuniseid plaanitakse edaspidi vastavalt vajadusele täiendada ja uuendada.
Suuniseid plaanitakse edaspidi vastavalt vajadusele täiendada ja uuendada. Foto: pixabay

Suunistele on tagasiside andnud finantsinspektsioon, rahapesu andmebüroo ja rahandusministeerium, teatas FinanceEstonia. 

Kaardistustöö eesmärk on lihtsustada ning ühtlustada rahapesuga seotud riskide tuvastamist ja hindamist kogu sektoris. Rahapesu tõkestamiseks kohustuvad kõik krediidiandjad hindama, millised riskid seonduvad nende tegevusega ning kasutusele tuleb võtta sobivad meetmed tuvastatud riskide maandamiseks.

Rahapesuvastase võitluse alguspunkt on saada aru, millised asjaolud riskitaset mõjutada võivad. Panime kokku materjali, mille eesmärk on turuosaliste teadmised ja kogemused koondada,

selgitas pressiteates Gerly Lõhmus IPF Digitalist, kes oli ka materjali üks autoreid.

Ta lisas, et keskenduti just krediiditurul tegutsejate riskitaset mõjutada võivatele teguritele. "Usume, et juhendi olemasolu annab tõuke ka täiendavale koostööle riskide maandamiseks sobivate lahenduste leidmisel," kommenteeris ta.

Lähtuvalt senisest praktikast jaotavad ka valminud FinanceEstonia suunised rahapesuga seotud riskid neljaks: klientidega; riikide või tegevuspiirkondadega; toodete, teenuste või tehingutega ning suhtluskanalitega seotud riskideks.

Iga kategooria all on välja toodud konkreetsed võimalikud riskitaset mõjutavad tegurid koos selgitusega. Kokku on abimaterjalis vaadeldud ligi 60 erinevat riskifaktorit, tuginedes Eestis tegutsevate krediidiandjate praktikale ja kogemustele. 

Autorite sõnul on vajadus sektoriülese koostöö ja valdkonna maine parandamise järele suur. Järgmisel aastal ootab Eestit ees ka Euroopa Nõukogu rahapesu ja terrorismi rahastamise vastase võitlusega tegeleva ekspertkomitee Moneyval hindamine, mille käigus uuritakse ka ettevõtete tegevusi rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisel.

Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Andre Nõmme sõnul on juhend näide turuosaliste ühisest pingutusest, et leida sektoris mõtestatud lahendid, jagades omavahel head praktikat. "Selline lähenemine võimaldab leida hea tasakaalu rahapesu riskide juhtimisel ja klientide sujuval teenindamisel. Mõlema saavutamine on oluline," nentis Nõmm.

Suuniseid plaanitakse edaspidi vastavalt vajadusele täiendada ja uuendada. 

Suuniste autor on FinanceEstonia. Materjali koostajad on Monika Tomberg advokaadibüroost Sorainen, Gerly Lõhmus IPF Digitalist, Kadri Erm ja Fred Sooläte Placet Groupist, Kadri Uus Hüpoteeklaenust, Janika Vilms ja Ants Soone LHV-st, Sirli Nellis Bigbankist, Hetti Lump büroost KPMG Law ja PwC Legal.

FinanceEstonia on 2011. aastal loodud finantssektori esindusorganisatsioon, mis koondab 90 liiget.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255