12.09.2022 Esmaspäev

EVEA: energiale hinnalae kehtestamine ettevõtete jaoks on hädavajalik

Eesti Väikeste- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) esitas rahandus-, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumitele, riigikogu rahandus- ja majanduskomisjonidele ning riigikogu fraktsioonidele ettepanekud seoses käimasoleva energiaküsimuste dialoogiga; pöördujad peavad muu hulgas hädavajalikuks kehtestada reguleeritud energiahinnad ajutiselt ka ettevõtete jaoks. 

EVEA hinnangul on riigi energiapoliitika liigselt kontsentreerunud energia tootmisele ja toetustele ning piisava tähelepanuta on jäänud ettevõtete energiasäästumeetmed.
EVEA hinnangul on riigi energiapoliitika liigselt kontsentreerunud energia tootmisele ja toetustele ning piisava tähelepanuta on jäänud ettevõtete energiasäästumeetmed. Foto: pixabay

"Mõistame, et elanike toetamine üle jõu käivate energiakulude kandmisel on oluline. Selle kõrval on aga hädavajalik leevendada ka ettevõtete, eriti väikeste- ja keskmiste ettevõtete kõrgetest energiahindadest tulenevat probleemi ning kriisiabina saab seda teha läbi reguleeritud hinnalae kas universaalteenuse või hinnalae näol," kirjutas EVEA president Ille Nakurt-Murumaa pöördumises.

Nakurt-Murumaa rõhutas samas, et sekkumine hinnakujundusse peaks olema vaid ajutine kriisimeede, mis ei lahenda probleemi pikemas perspektiivis.

EVEA hinnangul on riigi energiapoliitika liigselt kontsentreerunud energia tootmisele ja toetustele ning piisava tähelepanuta on jäänud ettevõtete energiasäästumeetmed. "On oluline hoida fookuses, et kõige odavam energia on säästetud energia. Valdav osa hooneid – nii elamufond kui tööstushooned – on soojustamata. Kõrgete energiahindade kompenseerimise asemel tasub riigil kaaluda pikaajalise laenu abil olulisel määral toetada hoonete soojustamist ning soojustagastuse/jääksoojuse kasutamise lahenduste väljaehitamist," leiavad ettevõtjad. 

Säästmisvõimekuse väljaarendamises on assotsiatsiooni hinnangul peidetud reserv säästa umbes 40 protsenti või enamgi praegu vajaminevast soojusenergiast.

Samuti vajaks riik ettevõtjate sõnul uut energiatootmise mudelit, mis põhineb hajutatud energiatootmisel. "Igal inimesel ja ettevõttel peab olema tagatud praktiliselt võimalus toota, salvestada ja müüa võrku elektrienergiat. Selle võimaldamiseks peab riik kohustama monopoolses seisus olevaid riigiettevõtteid moderniseerima elektrivõrgud. Tuleb suunata võrguinvesteeringud eelkõige ülekandevõimsuse suurendamiseks "perifeersetes" regioonides. Võrguarenduskulude liitujate õlgadele veeretamine ei ole õiglane ning on absoluutselt ebamõistlik – see takistab otseselt täiendava energia turule toomist olukorras, kus meil tegelikult on vältimatult vaja just kiireid lahendusi," leiab EVEA.

Ettevõtjad kutsuvad pöördumises riiki üles sundima võrguettevõtteid kiirendama taastuvenergia tootmise liitumistaotluste menetlemise aega ja seadma sisse riiklikud investeeringutoetused hajutatud territooriumil uute taastuvenergia väikelahenduste ehitamiseks.

Assotsatsioon heidab riigile ette ka turuosaliste ebavõrdset kohtlemist.

On lubamatu, et võrguettevõtjad eelistavad riiklikke ja kontsernisiseseid energiaettevõtteid. Võrdse kohtlemise tagamiseks peame oluliseks, et Elektrilevi eraldatakse Eesti Energiast,

toonitas Nakurt-Murumaa pöördumises.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255