23.03.2018 Reede

Ettevõtted kaasasid mullu Kredexi toel 118 miljonit eurot

Möödunud aastal võimaldasid Kredexi käendused ja laenud summas 70 miljonit eurot, 372 Eesti ettevõttel kaasata lisarahastust kogusummas 118 miljonit eurot.

Rahastatud ettevõtetes töötab 9655 inimest ja projektide tulemusena plaanitakse luua 610 uut töökohta, teatas Kredex.

Aasta jooksul sõlmiti 477 uut käenduslepingut 351 ettevõtte kohustuste tagamiseks ja muudeti 336 olemasolevat käenduslepingut, mis tagavad 324 ettevõtte kohustusi. Kokku väljastas Kredex käendusi 66 miljoni euro eest, mis võimaldas ettevõtetele täiendavat finantseerimist summas 114,3 miljonit eurot.

Kõige rohkem kasutati möödunud aastal käendust käibevahendite finantseerimiseks, investeeringute tegemiseks, pangagarantiide väljastamiseks ning vähem liisimiseks. Sektoritest tuleb selgelt esile töötlev tööstus, mille osakaal väljastatud käendustest moodustab umbes 40 protsenti. Võrreldes 2016. aastaga tegi olulise kasvu ehitusvaldkond 13,9 protsendilt 23 protsendini. Märgatavalt on suurenenud ka info ja side osakaal 2,4 protsendilt 10,2 protsendini.

Lisaks laenude käendamisele sõlmis Kredex aasta jooksul 19 ettevõttega 32 tehnoloogia-, stardi- ja kapitalilaenu lepingut summas 1,9 miljonit eurot. Samuti väljastati kaks ekspordilaenu kahe ettevõtte eksporditehingute rahastamiseks summas 1,8 miljonit eurot.

Kredexi ettevõtlusdivisjoni juhi Jarmo Liiveri sõnul on Eesti ettevõtete ligipääs kapitalile viimastel aastatel paranenud. "Kui üle-eelmisel aastal tegime laenude käendamisega ettevõtetele kättesaadavaks rekordilised 164 miljonit eurot, siis eelmisel aastal meie mahud stabiliseerusid. Paljude ettevõtete rahastusvõimalused on viimastel aastatel oluliselt paranenud. Samas on ligipääs kapitalile endiselt problemaatiline alustavate ja mikroettevõtete puhul. Oleme sel aastal juba teinud ja veel plaanimas mitmeid muudatusi, mis parandavad ettevõtete võimalusi kapitali kaasamiseks kõigis arengufaasides," ütles Liiver.

2017. aasta lõpu seisuga oli Kredexi ettevõtluskäenduste portfellis 911 ettevõtte 1264 kehtivat käenduslepingut summas 132 miljonit eurot, tagatavate laenude jääk oli 248 miljonit eurot. Alates 2001. aastast on Kredex käendanud enam kui 3600 ettevõtte finantskohustusi summas 699 miljonit eurot, mis on võimaldanud ettevõtetel pankadest kaasata täiendavaid vahendeid üle 1,3 miljardi euro.

Kredex on finantsasutus, mis aitab Eesti ettevõtetel kiiremini areneda ja turvaliselt välisturgudele laieneda pakkudes riigi garantiiga tagatisi, krediidikindlustust, laene ja riskikapitali.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes