19.11.2014 Kolmapäev

Ettevõtete käibe kasv on pidurdunud, kasum püsib paigal

Eesti ettevõtete käibe kasv on möödunud aastal pidurdunud ja kasum püsib samuti paigal, selgub Krediidiinfo AS-i kokkuvõttest „Eesti ettevõtete finantsnäitajad 2013“.

Ettevõtete käibe kasv on pidurdunud, kasum püsib paigal
Ettevõtete käibe kasv on pidurdunud, kasum püsib paigal Foto: PM

Eesti ettevõtete müügitulude kasv pidurdus 2013. aastal järsult ning ulatus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga vaid 3,4%-ni, 2012 oli kasv veel 10,7%. Kõikide ettevõtete müügitulu kokku moodustas ligi 52 miljardit eurot, teatas Krediidiinfo.

Enim ehk 27,5% suurenesid müügimahud mäetööstuse, 19% põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi ning 14% veevarustuse, kanalisatsiooni, jäätme- ja saastekäitluse sektoris.

Ettevõtete kasumite summa 2013. aastal ei suurenenud, vaid säilitas eelneva perioodi 5,5 miljardi euro taseme. Samal ajal kasvas kasumit teenivate ettevõtete arv aastaga ligi 8%, kokku 70 583 ettevõtteni.

Eranditult kõik sektorid suutsid jääda aasta kokkuvõttes pluss poolele. Suurima ehk 190%-lise kasumikasvuga valdkond olid mäetööstus, millele järgnes kunst, meelelahutus ja vaba aeg 135%-ga. Märkimisväärne on varem ainsana kahjumit teeninud majutus ja toitlustussektori olukorra tubli paranemine, kus toimus 6%-lise käibe kui ka 146%-line kasumi kasv.

Kasumit teenivate firmade osakaal kõikide aruande esitanud firmade hulgas jaotus üle Eesti väga ühtlaselt. Kasumis ettevõtteid oli kõikides maakondades 60–65%. Suurim on kasumit teenivate ettevõtete osakaal Raplamaal.

Ettevõtete kahjumite summa vähenes aastaga 3% ning langes esmakordselt viimase seitsme aasta jooksul alla 1 miljardi euro piiri, täpsemalt 986 miljoni euroni. Aasta kahjumiga lõpetanud ettevõtete arv suurenes seejuures ligi 12%, kokku 34 382 ettevõtteni.

Statistilise kokkuvõtte valimis on kasutatud 115 734 Eesti ettevõtte 2013. aasta majandusaruannete andmeid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes