26.02.2021 Reede

Enne soodusmüüki kerkivad hinnad kõrgemaks

Mullu kümneid e-poode jälginud Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) paljastas, et nii mõnigi kaupmees tõstis enne soodusmüügi väljakuulutamist kaupade hindu, mistõttu tegelikult mingit soodustut ei pakutud. 

Toodetele märgitud tavahinnad ning soodushinnad peavad olema tõesed ja soodusmüügist saadav hinnaeelis peab olema tarbija jaoks reaalne ja arusaadav.
Toodetele märgitud tavahinnad ning soodushinnad peavad olema tõesed ja soodusmüügist saadav hinnaeelis peab olema tarbija jaoks reaalne ja arusaadav. Foto: pixabay

TTJA kontrollis mullu tava- ja soodushindu Eesti suurimates e-kauplustes. Kontrolli eesmärk oli saada ülevaade e-kauplejate tegevusest soodusmüügikampaaniate läbiviimisel. TTJA jälgis 35 e-kauplust ning monitooris igapäevaselt üle 1500 toote.

Amet tuvastas, et enne soodusmüügikampaania algust tõsteti hinnad üheks-kaheks päevaks kõrgemaks ehk soodusmüügi ajal kehtinud soodushinnad olid tegelikult varasemad tavahinnad. Soodushinnad märgiti uutele toodetele ehk märgitud tavahinnaga ei olnudki tooted kunagi müügil olnud.  

Samuti tuvastas amet, et soodusmüügikampaaniad ei olnud ajaliselt piiratud ehk sooduskampaania lõpukuupäeva ei olnud tarbijale avaldatud. Mõnel juhul olid toodetele märgitud tavahinnad tegelikult soovituslikud jaemüügihinnad või võrdlushinnad, mitte hinnad, millega kaupleja ise oli varasemalt toodet müünud.

TTJA juhib tähelepanu, et kaupade pakkumine ja müük internetis peab toimuma tarbija suhtes ausalt ja arvestades häid kaubandustavasid. Toodetele märgitud tavahinnad ning soodushinnad peavad olema tõesed ja soodusmüügist saadav hinnaeelis peab olema tarbija jaoks reaalne ja arusaadav. Hinna või hinnaeelise olemasolu kohta ebaõige teabe esitamine on käsitletav ebaausa kauplemisvõtte kasutamisena.

Kuna soodushindadega seotud ebaausate kauplemisvõtete kasutamised on muutunud laialdasteks, alustab TTJA rikkujate suhtes järelevalvemenetlused ning jätkab ka 2021. aastal Eesti suurimate e-kaupluste tava- ja soodushindade monitoorimist. TTJA eeldab kõikidelt e-kauplejatelt seadusekuulekust ja ausate kauplemisvõtete kasutamist soodusmüügikampaaniate läbiviimisel.

Enne soodusmüügikampaania korraldamist soovitab amet e-kauplejatel tutvuda TTJA juhendiga soodustingimustel müügist teavitamise kohta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes