11.11.2013 Esmaspäev

Elektri üldteenus on tarbijatele endiselt kalleim valik

Üldteenus oli oktoobris järjekordselt avalike hinnakirjade järgi kõige populaarsematest elektripakettidest kallim, teatas elektripakettide vahendaja Energiaturg.ee.

Elektri üldteenus on tarbijatele endiselt kalleim valik
Elektri üldteenus on tarbijatele endiselt kalleim valik Foto: PM

Üldteenuse osutajad Imatra Elekter ja Eesti Energia, mis on Elektrilevi nimetatud üldteenuse osutaja, tõstsid võrreldes eelmise kuuga üldteenuse marginaalide hindu, VKG Elektrivõrgud jättis marginaali samale tasemele. Üldteenuse marginaal ühe kilovatt-tunni kohta oli oktoobris kõige soodsam VKG Elektrivõrkudel, 0,65 senti koos käibemaksuga, millele järgnesid Eesti Energia 0,82 ja Imatra Elekter 0,98-sendise marginaaliga.

Elektrimüüjad vihjasid kevadel marginaalide tõusmisel asjaolule, et hinnaarvutused sõltuvad tarbimismahust ehk tarbimiskoguste vähenedes marginaali maksumus suureneb, ütles Energiaturg.ee analüütik Pirmin Tamm ettevõtte teates. "Nüüd vastupidises olukorras, kus tarbimine suurenes rohkem kui kuus protsenti võrreldes eelmise kuuga, on marginaalid hoopiski tõusnud. Puhtalt matemaatiliselt lähenedes oleks elektrimüüjate põhjendustest lähtuvalt pidanud marginaalid oktoobris langema," sõnas Tamm.

Kõige enam säästsid avalike hinnakirjade järgi oktoobris fikseeritud hinnaga pakettide kasutajad. Näiteks 10 000 kilovatt-tunnise aastatarbimisega eramu omanikud maksid üldteenuse kasutajatena keskmiselt 4,9 eurot rohkem kui kõige populaarsema börsipaketi tarbijad ja kõige populaarsema fikseeritud hinnaga paketi kasutajatega võrreldes oli rahakaotus 6,2 eurot. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.

Tamme sõnul olid septembris 24 protsenti tarbimiskohtadest elektrilepinguta. "Eleringi andmetel on üldteenust kasutavate tarbimiskohtade arv aina vähenenud ning üldteenusele on jäänud ainult väiksemahulised tarbijad, kuna kogu tarbitavast elektrienergiast kasutab üldteenust vaid 12 protsenti," ütles Tamm.

Energiaturg.ee on elektrilepingu sõlmimist vahendav portaal, mida arendavad koostöös Advokaadibüroo Glimstedt, investeerimisfirma Capital Mill ning IT-partnerina Helmes.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes