13.11.2013 Kolmapäev

EL: Eesti majanduse seis on stabiilne

Euroopa Liidu (EL) makromajandusliku olukorra aruande kohaselt on Eesti majanduse seis stabiilselt hea, makromajanduslik tasakaalustamatus ohustab komisjoni aruande kohaselt praegu 16 liikmesriigi majandust.

EL: Eesti majanduse seis on stabiilne
EL: Eesti majanduse seis on stabiilne Foto: Reuters

Need 16 riiki on Belgia, Bulgaaria, Taani, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Ungari, Malta, Holland, Sloveenia, Soome, Rootsi ja Suurbritannia. Lähemalt hakatakse uurima ka Saksamaa ja Luksemburgi makromajanduslikku olukorda. Eesti majandust ülemäärane tasakaalustamatus praeguse seisuga ei ähvarda, vahendab Euroopa Komisjon.

Aruandes ei kajastata Iirimaad, Kreekat, Portugali ja Rumeeniat, kelle suhtes juba kohaldatakse makromajanduse kohandamise programme.

Komisjon juhendab makromajandusliku tasakaalustamatuse menetluse abil liikmesriike, et tagada asjakohaste poliitikameetmete kasutusele võtmine tasakaalustamatuse probleemi lahendamiseks ning panna alus püsivale majanduskasvule ja töökohtade loomisele.

Eesti puhul ületavad niinimetatud häiremehhanismi aruande kohaselt normi rahvusvaheline investeerimispositsioon ja töötus. Kuigi erasektori võlatase on endiselt kõrge, on see viimaste aastate jooksul tublisti vähenenud ning jõudnud normi piiresse, püsides nüüd 129 protsendi juures sisemajanduse koguproduktist (SKP). Aruande kohaselt on selle tase siiski nii suur, et võib takistada krediidikasvu tulevikus, mis pidurdab toodangu kasvu keskpikas perspektiivis.

Komisjon prognoosib Eesti töötuse kahanemist aasta lõpuks 9,25 protsendini ning märgib, et pikaajaline töötus on endiselt kõrgel, nii ka muud vaesuse, ühiskondliku eraldatuse, raskete eluolude ja madala tööintensiivsusega seotud näitajad.

Makromajandusliku tasakaalustamatuse menetlus võeti kasutusele koos majanduse juhtimist käsitleva kuue seadusandliku ettepaneku paketiga, mis jõustus 2011. aasta 13. detsembril, et tugevdada järelevalvet eelarve ja makromajanduse olukorra üle EL-is.

Menetluse raames tehtav järelevalve on osa Euroopa poolaastast, millega tagatakse EL-i riikide majanduspoliitika integreeritud ja tulevikku suunatud kooskõlastamine.

Menetluse ennetav osa võimaldab komisjonil ja nõukogul võtta vastu soovitusi varakult enne seda, kui tasakaalustamatus muutub ülemääraseks. Tõsisematel juhtudel kohaldatakse korrigeerivat meedet ja alustatakse ülemäärase tasakaalustamatuse menetlust. Selleks et tagada menetluse täitmine, võib euroala liikmesriikidele määrata rahalisi karistusi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255