19.10.2018 Reede

Eesti Pank: välkmaksete kasutuselevõtt muudab maksekeskkonna sujuvaks

Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhtivspetsialisti Rainer Olti sõnul on lähiajal Swedbanki ja LHV lisandumine üle-Euroopalise välkmaksete süsteemiga Eesti maksesüsteemile positiivne areng.

"Kui kõik läheb plaanipäraselt, saavad peatselt teha välkmakseid nii SEB, Swedbanki kui ka LHV kliendid. Suurt osa maksetest on seega juba lähiajal võimalik teha ühe hetkega ja ööpäev läbi ning seda isegi riiklikel pühadel," ütles Olt keskpanga pressiteate vahendusel.

"SEB on oma klientidele välkmakseid pakkunud juba umbes aasta. Välkmakse tegemiseks peavad aga süsteemiga olema liitunud nii makse tegija kui ka saaja pank. Sellepärast võidavad Eesti inimesed ja ettevõtted välkmaksetest tõeliselt alles siis, kui liituvad ka teised Eesti kommertspangad. Swedbank liitus süsteemiga oktoobris ja võimaldab hetkel klientidel välkmakseid vastu võtta ning peatselt ka algatada. Aasta lõpuks saavad välkmakseid tõenäoliselt teha ka LHV kliendid," lisas Olt.

Välkmaksete laialdasem kasutus ka tarbijate ja ettevõtete vahel muudaks Eesti maksekeskkonna Olti sõnul kindlasti sujuvamaks. "Tarbijale on oluline, et ta saaks kasutada turvalist makselahendust ega peaks enne ostu eraldi minema sularaha välja võtma. Näiteks nutitelefoni mobiilse rahakotiga makstes ei ole tarbijal vahet, kas raha liigub tema kontolt kaupmehele lõpuks välkmaksega või kaardimaksega," märkis ta.

Seega annaks välkmakse Olti sõnul eelkõige alternatiivse maksete vastuvõtmise võimaluse ettevõtetele, kellele näiteks kaardimaksete vastuvõtmine on liiga kulukas. "Välkmakselahendused peaksid olema kaardimaksete vastuvõtmisest soodsamad, sest pangad ei pea maksma lisatasusid kaardiorganisatsioonidele," sõnas ta.

"Euroopas ennustatakse, et suurem osa panku liituvad välkmaksete süsteemiga 2020. aastaks. Hetkel on liitunud kokku 2042 panka ja muud makseteenusepakkujat, ehk kaetus on kokku umbes 49 protsenti makseteenusepakkujatest. Koos Eestiga on välkmaksete süsteemiga liitunud pankasid juba kokku 16 riigist. Seega liigume stabiilselt selles suunas, et välkmaksed saaksid uueks normaalsuseks," ütles Olt.

"Kahtlemata viib välkmaksete reaalne kasutamine pangaklientide ootused järgmisele tasemele. Seega on ainult aja küsimus, millal saavad tarbijad ja ettevõtted hakata oma nutiseadmetes kasutama eespool põgusalt kirjeldatud välkmaksepõhiseid makselahendusi. Loodetavasti juba enne järgmise aasta jõule," lausus Olt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!