02.03.2020 Esmaspäev

Eesti Pank uurib leibkondade finantskäitumist

Eesti Pank ja statistikaamet viivad 2. märtsist kuni 30. juunini taaskord läbi uuringu, millega kogutakse infot Eesti leibkondade varade, kohustuste, tulude ja kulude kohta. Uuringu korraldavad 2020. aasta jooksul kõigi euroala riikide keskpangad ja seda koordineerib Euroopa Keskpank, teatas Eesti Pank. Uuringu tulemused avaldatakse 2022. aastal.

Luubi all on leibkondade rahakäitumine.
Luubi all on leibkondade rahakäitumine. Foto: Pixabay

Leibkondade finantskäitumise ja tarbimisharjumuste uuring (Household Finance and Consumption Survey, HFCS) toimub euroala riikides iga kolme aasta tagant. Eesti osaleb selles kolmandat korda. Uuringu eesmärk on koguda kõikide euroala riikide kohta rahvusvaheliselt võrreldavaid andmeid. Keskpangad kasutavad neid majanduspoliitiliste analüüside tegemisel, näiteks rahapoliitika mõju hindamisel või finantsstabiilsuse ja maksesüsteemide analüüsimisel.

Ühendust võetakse nende leibkondadega, kes on juba varem uuringus osalenud, aga samal ajal kaasatakse küsitlusse juhusliku valiku teel ka uusi leibkondi. Kokku saadetakse uuringus osalemise kutse umbes 3600 leibkonnale.

Küsitlus toimub silmast silma intervjuudena, kuid kogutud andmeid avaldatakse ainult üldistatult. Eesti Pank ja statistikaamet tagavad uuringus osalejate andmete kaitse ja vastajate anonüümsuse.

Küsimused esitatakse kahes osas: esmalt kogu leibkonna kohta ja seejärel eraldi iga leibkonnaliikme kohta. Leibkonnaküsitlusele vastab isik, kes on pere rahaasjadega kõige paremini kursis, ning isikuküsitlusele vastavad vähemalt 16-aastased leibkonnaliikmed.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255