21.01.2016 Neljapäev

Eesti Pank: ettevõtete kasumid on vähenenud, kuid dividendid kasvanud

Väikese investeerimisaktiivsuse tõttu on Eesti Panga andmetel ettevõtete võlakohustuste kasv tagasihoidlik, kasumid on vähenenud, kuid omanikud on suurendanud dividendimakseid; majapidamiste sissetulekud ja säästud on kasvanud kiiremini kui laenukohustused.

Majapidamiste sissetulekud ja säästud kasvavad endiselt kiiremini kui laenukohustused
Majapidamiste sissetulekud ja säästud kasvavad endiselt kiiremini kui laenukohustused Foto: Reuters

Eesti majapidamised, ettevõtted ja valitsemissektor säästsid eelmise aasta kolmandas kvartalis rohkem kui investeerisid ning Eesti majandus oli seetõttu välismaa suhtes netolaenuandja. See tähendab, et nii nagu viimasel kuuel aastalgi, paigutati või tagastati välismaale endiselt rohkem finantsvarasid, kui sealt kaasati. Suhteliselt väikse investeerimisaktiivsuse tõttu on säästude kasv olnud endiselt kiirem kui võlakohustuste kasv, teatas Eesti Pank.

Mittefinantssektori ettevõtete võlakohustused suurenesid kolmandas kvartalis aastataguse ajaga võrreldes ligikaudu 2%. Ettevõtete lühiajaliste laenukohustuste aastakasv püsis suhteliselt kiire, ligikaudu 7% juures. Kasv oli tempokas suuresti ettevõtete varude ja jaekaubandusettevõtete käibe kasvu tõttu. Ettevõtete likviidsed finantsvarad – sularaha, hoiused, lühiajalised laenunõuded ja väärtpaberid suurenesid samal ajal samuti ligikaudu 7%.

Ettevõtete omakapital on viimase aasta jooksul pisut vähenenud. Ettevõtete kasum on kahenenud ning nii residendist kui ka välismaalasest omanikud on suurendanud dividendimakseid. Reinvesteeritud tulu on seetõttu vähenenud ja kiire omakapitali kasv pärast majanduskriisi on peatunud. Rahvusvahelises võrdluses on Eesti ettevõtlussektori omakapitali tase siiski üsna kõrge.

Majapidamiste sissetulekud ja säästud kasvavad endiselt kiiremini kui laenukohustused. Suurenenud sissetulekute toel kasvasid majapidamiste omanduses olevad sularaha ja hoiused aastaga ligikaudu 9% ehk 6,5 miljardi euroni. Laenukohustused suurenesid samal ajal 4,5% ehk 8,1 miljardi euroni. Laenukasvu veab peamiselt pikaajaliste eluasemelaenude kasv, aga ka autoliisingu maht on kasvanud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255