Korteriuhistu 930x140 ee gif

 

16.06.2017 Reede

Eesti ja Soome asutasid mittetulundusühingu X-tee arendamiseks

Eesti ja Soome asutasid X-tee arendamiseks MTÜ nimega Nordic Institute for Interoperability Solutions (NIIS) ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut ning see hakkab paiknema Tallinnas.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ning Soome rahandusministeeriumi asekantsler Anna-Maija Karjalainen allkirjastasid lepingu mittetulundusühingu asutamiseks, mille abil muudetakse kahe riigi vaheline andmevahetus oluliselt efektiivsemaks, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Koostöö Soomega näitab ka teistele Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidele, et riikidevaheline andmete jagamine on reaalselt tehtav, ütles Palo pressiteate vahendusel. "Eesti ja Soome on juba pikka aega IKT-valdkonnas edukalt koostööd teinud, andmeid üle piiri vahetanud ja ühise X-tee arendamiseks ettevalmistusi teinud."

"Kui Eesti IKT-edulugu sai alguse sellest, et võtsime üle soomlaste ID-kaardi, siis nüüd on Soome kord kiirendada e-teenuste arengut X-tee kaudu. Sellega liigume X-tee ühises arendamises ja piiriüleses andmete vahetamises pika sammu edasi," rääkis Palo.

Piiriülene koostöö muudab edaspidi X-tee arendamise Eesti jaoks soodsamaks, kuna NIIS-i rahastatakse mõlema riigi eelarvetest. 2017. aastaks on kokku lepitud 920 500 euro suuruses liikmemaksus.

Loodud ühingu eesmärk on tagada e-riigi infrastruktuuri kvaliteet, jätkusuutlikkus ja rahvusvahelise koostöö toimimine. X-tee on Eesti e-riigi üks olulisemaid tugisambaid, mille laitmatu ja jätkusuutliku toimimise abil on võimalik tagada riigi infosüsteemi funktsioneerimine.

X-tee on turvaline infosüsteemide andmevahetuskiht, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu 1000 Eesti asutust ning selle nähtavaks osaks on näiteks eesti.ee portaali kaudu kättesaadavad teenused.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

gif Company 930x140 ee

 

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes