TRK 1140x140 ee gif
16.06.2017 Reede

Eesti ja Soome asutasid mittetulundusühingu X-tee arendamiseks

Eesti ja Soome asutasid X-tee arendamiseks MTÜ nimega Nordic Institute for Interoperability Solutions (NIIS) ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut ning see hakkab paiknema Tallinnas.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ning Soome rahandusministeeriumi asekantsler Anna-Maija Karjalainen allkirjastasid lepingu mittetulundusühingu asutamiseks, mille abil muudetakse kahe riigi vaheline andmevahetus oluliselt efektiivsemaks, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Koostöö Soomega näitab ka teistele Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidele, et riikidevaheline andmete jagamine on reaalselt tehtav, ütles Palo pressiteate vahendusel. "Eesti ja Soome on juba pikka aega IKT-valdkonnas edukalt koostööd teinud, andmeid üle piiri vahetanud ja ühise X-tee arendamiseks ettevalmistusi teinud."

"Kui Eesti IKT-edulugu sai alguse sellest, et võtsime üle soomlaste ID-kaardi, siis nüüd on Soome kord kiirendada e-teenuste arengut X-tee kaudu. Sellega liigume X-tee ühises arendamises ja piiriüleses andmete vahetamises pika sammu edasi," rääkis Palo.

Piiriülene koostöö muudab edaspidi X-tee arendamise Eesti jaoks soodsamaks, kuna NIIS-i rahastatakse mõlema riigi eelarvetest. 2017. aastaks on kokku lepitud 920 500 euro suuruses liikmemaksus.

Loodud ühingu eesmärk on tagada e-riigi infrastruktuuri kvaliteet, jätkusuutlikkus ja rahvusvahelise koostöö toimimine. X-tee on Eesti e-riigi üks olulisemaid tugisambaid, mille laitmatu ja jätkusuutliku toimimise abil on võimalik tagada riigi infosüsteemi funktsioneerimine.

X-tee on turvaline infosüsteemide andmevahetuskiht, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu 1000 Eesti asutust ning selle nähtavaks osaks on näiteks eesti.ee portaali kaudu kättesaadavad teenused.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes