06.04.2022 Kolmapäev

Tööandjad tegid ettepaneku muuta valveaja regulatsioone IKT sektorile

Eesti Tööandjate Keskliit tegi valitsusele ettepaneku muuta valveaja regulatsioone info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonna töötajatele.

On väga palju ameteid, mille esindajad saavad täita oma tööülesandeid töökohast väljaspool kasutades selleks sidevahendeid, eelkõige internetiühendusega arvutit ja telefoni.
On väga palju ameteid, mille esindajad saavad täita oma tööülesandeid töökohast väljaspool kasutades selleks sidevahendeid, eelkõige internetiühendusega arvutit ja telefoni. Foto: pixabay

Tööandjate keskliidu sõnul on muudatus praegust julgeolekuolukorda ning tööjõu puudust IKT valdkonnas arvesse võttes vajalik kriitiliste teenuste ning taristu järjepideva ja turvalise toimimise tagamiseks. 

Kehtiv töölepingu seadus reguleerib valveaega võttes aluseks selle, et kui tööandja kutsub töötaja valveajal tööülesandeid täitma, tuleb töötajal töökohale kohale minna. Praktikas on aga väga palju ameteid, mille esindajad saavad täita oma tööülesandeid töökohast väljaspool kasutades selleks sidevahendeid, eelkõige internetiühendusega arvutit ja telefoni. 

Kohustus järgida valveaja rakendamisel eranditult töö- ja puhkeaja piiranguid teeb liidu sõnul telefonivalve korraldamise keerukaks ja ebaotstarbekaks. 

Seega teeb liit ettepaneku mitte kohaldada puhkeaja piiranguid töötajatele, kelle põhiliseks tööülesandeks on kriitiliste tähtsusega info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teenuste ning taristu järjepideva toimimise või infoturbe tagamine, tingimusel, et selles on töölepingus kokku lepitud, valveaja kestus 28-kalendripäevase ajavahemiku kohta ei ületa 130 tundi ning piirangu kohaldamata jätmine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

Liidu hinnangul tooks muudatus kaasa valveaja kasutamise suurenemise, mis omakorda omaks positiivset mõju töötajatele, kuna konkreetne valveaja kokkulepe loob selguse, kes mis ajal peab olema kättesaadav. 

Samuti võimaldaks väljapakutud muudatus olukorras, kus Eestis on puudu tuhandeid IKT süsteeme haldavaid spetsialiste, tagada erinevate süsteemide järjepidev toimimine ja esinevate tõrgete likvideerimine võimalikult efektiivsel moel.

Ettepaneku võimalikud negatiivsed mõjud on liidu hinnangul maandatud, kuna infosüsteemide haldamisega seotud väljakutsed on pigem harvad, mistõttu ei suurene töötajate töökoormus oluliselt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference