27.06.2016 Esmaspäev

Eesti inimeste ja ettevõtete laenud kasvasid mais 6 protsenti

Eesti ettevõtete ja majapidamiste laenud ja liisingud kasvasid mais aasta võrdluses 6%, teatas Eesti Pank.

Mai lõpus oli majapidamistel hoiuseid peaaegu 6 miljardit eurot ehk 7% rohkem kui samal ajal aasta tagasi
Mai lõpus oli majapidamistel hoiuseid peaaegu 6 miljardit eurot ehk 7% rohkem kui samal ajal aasta tagasi Foto: PM

Kuuga suurenes Eestis tegutsevate pankade laenu- ja liisinguportfelli maht 130 miljonit eurot, 16,4 miljardi euroni.

„Ettevõtete laenud ja liisingud jätkasid mais kiiret kasvu. Laenude ja liisingute kogumaht suurenes aastaga 7% ning seda toetas peamiselt pikaajaliste laenude kasv,“ märkis Eesti Panga ökonomist Mari Tamm.

Uusi pikaajalisi laene on ettevõtetele sel aastal väljastatud keskmiselt 220 miljoni euro eest kuus, mida on neljandiku võrra rohkem kui aasta tagasi. Laenukasvu on panustanud enamiku tegevusalade ettevõtted, kõige enam aga tööstus- ja kinnisvaraettevõtted.

Tamm ütles, et ettevõtete pikaajaliste laenude ulatuslikum väljastamine võib olla märk investeerimisaktiivsuse kasvust – sellele on viidanud teisedki majandusnäitajad: masinate ja seadmete hoogsam import, ehitusmahu kasv ja käibedeklaratsioonide põhjal ka käibemaksukohustuslaste investeeringute suurenemine.

Kinnisvaraturul on nii tehingute maht kui ka keskmine hind jäänud enam-vähem aastatagusele tasemele. Kuigi mais väljastati uusi eluasemelaene 96 miljoni euro eest ehk ligi viiendiku rohkem kui samal ajal aasta tagasi, oli märtsis ja aprillis aktiivsus väiksem. Seda arvesse võttes anti uusi laene sel kevadel välja umbes samas mahus kui aasta tagasi.

Eluasemelaenude aastakasv püsib juba pea 12 kuud 4% tasemel. Majapidamiste muude laenude maht jätkas aga peamiselt autoliisingu tõttu kiiret kasvu. Mais suurenesid muud laenud aastataguse ajaga võrreldes 8%.

„Eluasemelaenude keskmine intressimäär on olnud pikemat aega sama – 2,2%. Ettevõtetele väljastatud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär on sel aastal olnud eri kuudel suhteliselt muutlik, kuid aasta keskmine (2,3%) on olnud eelmise aastaga võrreldaval tasemel,“ kommenteeris Tamm.

Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste aastakasv aprillis ja mais aeglustus, kuid on endiselt kiire (7–8%). Samal ajal pole ettevõtete hoiused alates eelmise aasta lõpust suurenenud – osaliselt hooajalistel põhjustel – ja nende maht oli mai lõpus 4,9 miljardit eurot ehk sama palju kui eelmise aasta novembris.

Majapidamiste hoiused on aga edasi kasvanud. Mai lõpus oli majapidamistel hoiuseid peaaegu 6 miljardit eurot ehk 7% rohkem kui samal ajal aasta tagasi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes