26.11.2018 Esmaspäev

Di Maio on avatud Itaalia eelarvedefitsiidi vähendamisele

Itaalia asepeaminister Luigi Di Maio teatas 26. novembril, et on avatud võimalusele riigieelarve puudujääki vähendada.

Euroopa Komisjon lükkas möödunud nädalal tagasi Itaalia järgmise aasta eelarvekava, mille puudujääk ulatub 2,4 protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT), ületades eelmise valitsuse eesmärgi kolmekordselt.

Tagasilükkamine tähendab, et Itaalia suhtes võidakse avada ülemäärase eelarvepuudujäägi menetlus, millega karistatakse liigselt kulutavaid liikmesriike.

"Kui läbirääkimiste käigus tuleb puudujääki veidi vähendada, pole sellest lugu," ütles majandusminister Di Maio 26. novembril aadiojaamale Radio Radicale.

"Tähtis on see, et ükski inimene ei jääks ilma lubatud meetmetest," lisas ta, viidates valitsuskoalitsiooni lubadusele kehtestada kodanikupalk ja viia läbi pensionireform.

Viie Tähe Liikumise (M5S) juhi Di Maio sõnul on valitsuse jaoks võtmeküsimus mitte numbrid, vaid inimesed.

Itaalia peaminister Giuseppe Conte, majandusminister Giovanni Tria ja asepeaministrid Di Maio ja Matteo Salvini peaksid hiljem 26. novembril eelarvet arutama.

Rooma-Brüsseli eelarvetüli on kestnud juba üle kuu aja ja enne esmaspäeva ei olnud Itaalia valitsus avaldanud valmisolekut eelarvekava Euroopa Komisjoni nõudmiste kohaselt muuta.

Milano börs kerkis Di Maio sõnavõtu järel, Eesti aja järgi kell 11, 3,07 protsenti.

Juuni algul ametisse astunud M5S-i ja marurahvusliku Põhjaliiga valitsus jagas 4. märtsi valimiste eel kulukaid lubadusi, mis kinnistati hiljem valitsusprogrammis.

780 euro suurune kodanikupalk töötutele ja madala sissetulekuga isikutele läheb riigile maksma vähemalt kümme miljardit eurot aastas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!