07.10.2021 Neljapäev

Amet: 76 protsendil kontrollitud e-poodidest esines olulisi rikkumisi

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) kontrollis tänavu 1. juulist kahe kuu jooksul 517 Eestis tegutsevat e-kauplust, mille tulemusena tuvastati 76 protsendil kontrollitud e-poodide müügitingimuste puhul olulisi rikkumisi.

TTJA juhib tähelepanu, et kaupade pakkumine ja müük internetis peab toimuma tarbija suhtes ausalt ja arvestades häid kaubandustavasid.
TTJA juhib tähelepanu, et kaupade pakkumine ja müük internetis peab toimuma tarbija suhtes ausalt ja arvestades häid kaubandustavasid. Foto: pixabay

Perioodil 1. juulist kuni 9. septembrini läbi viidud kontrolli eesmärgiks oli saada ülevaade e-kaupluste veebilehtedel tarbijatele lepingueelselt avaldatavast teabest ning müügitingimuste vastavusest seaduses sätestatud nõuetele, teatas amet. Valimi koostamisel jättis TTJA välja Eesti E-kaubanduse Liitu kuuluvad kauplejad. 

Tulemusena selgus, et kõige olulisemat ehk lepingust taganemise õigust ning tähtaegset raha tagastamise kohustust rikkus või piiras 76 protsenti kontrollitud e-kauplustest. Lisaks esines ka mitmeid teisi rikkumisi. 

Näiteks puudus teave selle kohta, et lepingust taganemisel peab kaupleja tagastama tarbijale kauba kätte toimetamise postikulud. Puudus ka kohustuslik lepingust taganemise tüüpvorm. 
Puudulik oli ka informatsioon tarbija õiguste kohta juhuks, kui ostetud kaubal ilmnevad puudused. Ühtlasi oli puudulik informatsioon tarbija õiguse kohta pöörduda vaidluse korral tarbijavaidluste komisjoni.

TTJA juhib tähelepanu, et kaupade pakkumine ja müük internetis peab toimuma tarbija suhtes ausalt ja arvestades häid kaubandustavasid. Lepingule kohalduvad müügitingimused peavad olema seadusega kooskõlas, avaldatud e-kaupluse veebilehel ning tarbija jaoks allalaetavad. Seejuures lepingutingimus, mis raskendab taganemisõiguse kasutamist, on tühine. 

Kuivõrd tuvastatud rikkumised olid laialdased, soovitab TTJA kõikidel e-kaubandusega tegelevatel ettevõtjatel kontrollida üle oma e-kaupluse veebilehed ja müügitingimustes avaldatud teave. Muudatuste tegemisel soovitab amet tutvuda TTJA e-kaubanduse juhendiga ning Eesti E-kaubanduse Liidu poolt alustavale e-kauplejale mõeldud veebilehe ja näidismüügitingimustega. TTJA eeldab kõikidelt e-kauplejatelt seadusekuulekust, sealhulgas seadusega kooskõlas olevate müügitingimuste kasutamist.

TTJA jätkab Eestis tegutsevate e-kaupluste kontrollimist, et tagada seadusest tulenevate kohustuste täitmine. TTJA võtab kontrollitud ettevõtjatega ühendust, annab võimaluse puudused vabatahtlikult kõrvaldada ning otsustab vastavalt vajadusele järelevalve meetmete rakendamise vajalikkuse üle.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!