12.11.2018 Esmaspäev

Alexela tõstis oktoobrist ühepoolselt fikseeritud elektrihinda

Alexela Energia tõstis alates oktoobrikuust fikseeritud elektrihinda enam kui kolmandiku võrra, ettevõte tegi seda ühepoolselt keset lepinguperioodi, kirjutab rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Ettevõte põhjendab hinnatõusu oma tüüptingimuste punktiga 2.4, mis ütleb, et elektrimüüjast sõltumatutel äärmuslikel tingimustel on neil neil õigus hinda korrigeerida. See tähendab nii hinnatõusu- kui -langetusvõimalust.

"Arvestades seda, et majanduskeskkonnas üldisemalt või elektriturul spetsiifilisemalt võib toimuda hinnaperioodi kestel olulise mõjuga sündmusi, mida elektrimüüja ei saa elektrilepingu sõlmimisel ja hinnaperioodiks hinna kokkuleppimisel ette näha ega mõjutada, on elektrimüüja näinud ette mõlema poole kaitseks ettevõtte tüüptingimustesse antud punkti. Oluline on teada, et tüüptingimuste punktis 2.4 toodud õigust hinda muuta sealhulgas ülespoole, kasutab ettevõte, rõhutan, vaid äärmisel juhul," ütles Alexela turundus- ja kommunikatsioonijuht Kadri Ambos.

Ambos väidab samas, et ettevõte on korduvalt kasutanud seda tüüptingimuste punkti klientide hüvanguks ehk hinnalangetuseks. "Hinna allapoole korrigeerimist fikseeritud hinnaga lepingutega klientide puhul on toimunud kogu avatud elektrituru tingimustes üle 50 korra, ülespoole korrigeerimine toimus aga ajaloos esimest korda," rääkis ta.

Antud olukorra tingis elektrimüüja sõnul kahe asjaolu koosmõju. Neist üks on tänavu jaanuarist kehtima hakanud bilansiteenuse hinnastamise metoodika muutus, mis tähendab seda, et ettevõte pidid hakkama maksma Eleringile kui süsteemihaldurile administratiivkulu 1,5 eurot megavatt-tunni eest. Seejuures on Eleringil õigus tõsta administreerimistasu edaspidi 30-päevase etteteatamistähtajaga.

"Lihtsamini selgitates oli ülespoole korrigeerimise peamiseks põhjuseks see, et Elering muutis turureegleid, mille tagajärjel tekkis täiesti uus tasu ehk täiesti uus kulu elektrimüüjate jaoks," selgitas Ambos.

Teine põhjus on aga see, et elektri sisseostuhinnad juunist alates märgatavalt tõusnud. "Kui kuni juunini 2018 oli kahel eelneval aastal Eesti hinnapiirkonna elektri kuu keskmine hind vahemikus 30-40 EUR/MWh, siis juunist kuni septembrini 2018 on see tõusnud juba vahemikku 50-55 eurot megavatt-tunni kohta ja hinnatõusu trendi ennustatakse ka edaspidi," märkis Ambos.

Kui palju Alexelal fikseeritud hinnaga kliente on ehk paljusid muutus puudutas, ettevõte ärisaladusele viidates ei avalda. Küll aga rõhutab ettevõte, et tarbijakaitselt on nad saanud heakskiidu, et sellised muutused turureeglites on piisavalt suur põhjus hinnatõusu kehtestamiseks fikseeritud hinnaga lepingu sõlminud klientidele. Eesti Energia peab ettevõtte sammu aga lubamatuks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255