15.08.2011 Esmaspäev

Veelkord teise pensionisamba vahetamise võimalustest

Veelkord teise pensionisamba vahetamise võimalustest 1. augustist 2011 avardusid teise samba vahetamise võimalused. Lühenesid pensionifondide osakute vahetamise ning sissemaksete teise fondi ümbersuunamise tähtajad. Ometi peab silmas pidama, et läbimõtlematud ja sagedased fondide vahetamised võivad olulisel määral vähendada tulevikus saadavat pensionit.

Osakute vahetamise kord muutub

Kogunenud pensionifondi osakuid lubatakse nüüd vahetada ka osaliselt. Kuni 31. juulini 2011 kehtis nõue, et ühe pensionifondi osakud vahetatakse kõik korraga. Augusti algusest nimetatud piirang kadus ning avaldusi osakute osaliseks vahetamiseks võetakse vastu. See võimaldab jagada olemasolevat pensionivara mitme fondi vahel.

Osakute vahetamisel ei lubata uuel fondil võtta osaku väljalasketasu. Kuigi kõik pensionifondid on tänaseks juba loobunud väljalasketasude võtmisest, antakse sellele nüüd seaduse jõud. Varem moodustas väljalasketasu 1% fondi pandud summast.

Osakute vahetamisel võib vana fond endiselt enamikul juhtudel võtta osaku tagasivõtmistasu, välja arvatud siis, kui osakuomanik on vanaduspensionieas või kui tal on jäänud vanaduspensionieani vähem kui viis aastat. Sellepärast tasub suhtuda osakute vahetamisse ettevaatlikult, võtta vastu teadlik otsus ning mitte alluda pensioniagentide müügisurvele. Tasusid ei lisandu ka ühe ja sama fondivalitseja fondide vahel osakuid vahetades.

Enne sai olemasolevaid osakuid teise fondi osakute vastu vahetada üks kord aastas. Nüüd lubatakse osakuid vahetada kolm korda aastas. Lühenes ka avalduste töötlemise aeg - senise kahe kuu asemel on see üks kuu. Osakute vahetamise avalduste esitamise tähtajad ning esitatud avalduste põhjal osakute vahetamise päevad on sellised:

Avalduse esitamise tähtaeg - osakute vahetamise tähtaeg:
31. märts - mai esimene tööpäev
31. juuli - septembri esimene tööpäev
30. november - jaanuari esimene tööpäev

Sissemakse suunamiselt teise fondi kaovad piirangud

Enne 1. augustit 2011 sai inimene oma pensionifondi osamaksed teise pensionifondi ümber suunata kord aastas - uue aasta algusest. Selleks oli vaja esitada avaldus hiljemalt eelmise aasta 31. oktoobriks.

Uue seaduseelnõu kohaselt tahetakse lubada pensionimakset uude fondi suunata õigupoolest ilma ajalise piiranguta - avalduse vastuvõtmise kuupäevast arvates kolme tööpäeva jooksul. Kuna suuremal osal pensionikogujatest laekub makse fondi kord kuus, tähendab sellise võimaluse avanemine seda, et iga pensionimakse saab suunata eraldi fondi (selline rabelemine oleks muidugi äärmuslik näide).

Pensionimaksete suunamine teise fondi ei põhjusta olukorda, kus inimene maksab fondi tasusid topelt või kolme-neljakordselt. Kuna valitsemistasu võetakse teatud protsendina summast, siis pole vahet, kas üks protsent võetakse näiteks ühe fondivalitseja käes olevalt tuhandelt eurolt või nelja fondivalitseja käes olevate 250 euro suuruste osade pealt. Valitsemistasu sama määra korral on makstud summad täpselt samad - esimesel juhul näiteks 10 eurot, teisel juhul 4 korda 2,5 eurot.

Nimetatud kaks muudatust on pensionifondi klientidele kõige selgemini nähtavad. Lisaks sellele hakkas 1. augustist 2011 kehtima veel hulk seadusemuudatusi, mis on mõeldud täitmiseks fondivalitsejatele ning on suunatud sellele, et suurendada teise samba läbipaistvust ning pöörata senisest enam tähelepanu fondide riskijuhtimisele.

minupension.ee

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255