14.12.2016 Kolmapäev

Uuest aastast ei pea 600 ettevõtet enam õhusaasteluba omama

Uuest aastast muutuvad leebemaks saasteainete künnised, millest alates on tegevuse jaoks nõutav õhusaasteluba. Seetõttu ei pea ligi 600 ettevõtet enam õhusaateluba omama, vaid piisab tegevuse registreerimisest.

Tuleva aasta 1. jaanuaril jõustub uus atmosfääriõhu kaitse seadus ning koos sellega ka uued seaduse rakendusaktid. Õhukvaliteedi tagamiseks on Eestis mitmeid meetmeid, millest olulisim on õhusaasteluba. Õhusaasteluba tuleb taotleda neil ettevõtetel, kelle tegevusest tulev õhusaaste ületab keskkonnaministri määrusega kehtestatud künniskoguseid- või võimsusi, teatas keskkonnaministeerium.

"Kutsusime kokku töögrupi, mis vaatas uute künniste välja töötamiseks läbi nii olemasoleva praktika kui ka Euroopa Liidu õiguse. Selgus, et 600 ettevõtte tegevus on selline, et keskkonnale suurt ohtu ei ole, seetõttu ei ole põhjust neid liigse bürokraatiaga ka koormata," ütles keskkonnaminister Marko Pomerants.

Varasemalt pidi õhusaasteluba olema neil põletusseadmetel, mille summaarne nimisoojusvõimsus on 0,3 megavatti, uuest aastast peab luba olema aga põletusseadmetel võimsusega alates üks megavatt. See tähendab, et uuest aastast vabastatakse loa omamise kohustusest ligikaudu 300 põletusseadme käitajat. Lisaks ei pea 1. jaanuarist 2017 luba omama ka põletusseadmete käitajad, kelle seade töötab alla 500 töötunni aastas. Need on tavaliselt avarii- või varuseadmed, mis mõeldud väga suure koormusega hetkedel kasutamiseks.

Tuvastatud on, et marginaalne keskkonnamõju on ka tanklatel. Kui varasemalt oli õhusaateluba nõutav sellistes tanklates, kus käib läbi 2000 kuupmeetrit bensiini aastas, siis uuest aastast tõstetakse künnist 10 000 kuupmeetrile. See tähendab, et luba ei pea enam omama ligikaudu 250 tanklat-terminali.

Lisaks tõstetakse ka lenduvate orgaaniliste ühendite künniskogust, mis varasemalt oli 0,1 tonni aastas, nüüd 0,5 tonni aastas. Lenduvate orgaaniliste ühendite heide kaasneb nt keemiliste puhastuste, desinfitseerimisvahendeid (lahusteid) kasutava või autode keretöödega tegeleva ettevõtte tööga. Künnise muutmine mõjutab kokku ligikaudu 20–30 ettevõtet.

Uue määruse tulemusel väheneb nii ettevõtete kui ka keskkonnaameti halduskoormus, loa kohustusest vabaneb ligikaudu 600 ettevõtet. Alla uute künniste jäävad ettevõtted peaksid pöörduma keskkonnametisse ning avaldama soovi loast loobumiseks.

Kuna eespool nimetatud tegevustega siiski kaasneb saasteainete väljutamine välisõhku, tuleb need tegevused keskkonnaametis registreerida. Registreering on õhusaasteloast tunduvalt lihtsam menetlus, millega ei kaasne lubatud heitkoguste projekti esitamise nõuet, keskkonnatasude maksmist ega saasteainete hajumisarvutuste tegemise kohustust. Keskkonnaametis tuleb tegevused registreerida alates 1. jaanuarist 2018.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255