22.10.2014 Kolmapäev

Üle 10 000 majapidamise peab Tallinnas elektrisüsteemi uuendama

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on välja töötanud eelnõu, mis annaks jaotusvõrgu haldurile Elektrilevi võimaluse nõuda Tallinnas vana elektrisüsteemi kasutavalt 10 560 tarbijalt süsteemi ümber ehitamist ja halduril lõpetada vanas süsteemis teenuse pakkumise.

Üle 10 000 majapidamise peab Tallinnas elektrisüsteemi uuendama
Üle 10 000 majapidamise peab Tallinnas elektrisüsteemi uuendama Foto: PM

Umbes 5000 tarbija puhul on Elektrilevi-poolsed ettevalmistustööd uuele süsteemile üleminekuks juba tehtud ning eelnõu kohaselt võiks haldur koheselt välja saata teated, mis annaksid tarbijatele kaks aastat aega oma süsteemide ümberehitamiseks, vastasel juhul lülitataks tarbijatelt elekter lihtsalt välja.

„Kui tarbija ei tee ettenähtud aja jooksul oma elektripaigaldist korda, ei ole talle edaspidi enam võimalik vana pingesüsteemi baasil võrguteenust osutada ega elektrienergiat edastada. Võrguettevõtjal on ka praegu elektrituruseaduse kohaselt õigus viivitamata katkestada tarbija võrguühendus, kui tarbija kasutab elektripaigaldist, mis ei ole nõuetekohane, on ohtlik, häirib kogu võrgu toimimist või ohustab varustuskindlust,“ selgitas ministeeriumi avalike suhete juht Rasmus Ruuda.

Ülejäänud 5000 tarbija jaoks peab Elektrilevi üleminekuks vajalikke töid veel tegema, nende lõpule viimisega võib minna kuni 10 aastat. Nende lõppedes saaks võrguhaldur loobuda kahe paralleelvõrgu töös hoidmises, mis on ebaefektiivne, tõstab võrgutasusid ning nõuaks pea 22 miljoni euro suurust investeeringut.

Vana pingesüsteemiga piirkondades on tüüpilise kuue korteriga elamu puhul elektrisüsteemi uuendamise hinnanguline maksumus 1500–3000 eurot. Eramu puhul on vastavusse viimise maksumus suurusjärgus 1000–2000 eurot. Tarbija liitumiskilbi ja hoone peajaotuskilbi vahele tuleva uue kaabli, mis samuti maksab 1500–2000 eurot, paigaldaks Elektrilevi ise.

„Tehnilise järelevalve amet ei jõua iga vanal pingesüsteemil töötavat elektripaigaldist kontrollida ja nõuda selle kordategemist, nüüd aga tekib täiendav motivatsioon viia vanad majasisesed elektripaigaldised vastavusse kaasaegsete nõuetega, väheneb elektrilöögi- ja tuleoht tarbijale ning samuti jääb tulemata võrgutasu tõus, kuna võrguettevõtjal langeb ära vajadus pidada töökorras ja investeerida kahte paralleelvõrku,“ rääkis Ruuda.

Muudatus on seotud Elektrilevi OÜ jaotusvõrguga ühendatud tarbijatega ainult Tallinnas, keda varustatakse elektrienergiaga vana pingesüsteemi, 3x220 volti, kohaselt, mis on välja ehitatud 1930.–1960. aastatel. Uus pingesüsteem 3x230/400 volti võimaldab kasutada rikkevoolukaitset, mis aitab vältida elektrilöögi ohtu. Vanal pingesüsteemil puudub kaitsemaandus, mistõttu rikkevoolukaitse ei toimi tõhusalt.

Tehnokontrollikeskuse uuringu järgi oli 38% vanal pingesüsteemil töötavate elektripaigaldiste juhtmetest kahjustatud isolatsiooniga ning 46 protsendil esines elektripaigaldises isoleerimata osasid, mis põhjustab nii elektri- kui ka tuleohtu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes