TRK 1140x140 ee gif
11.04.2018 Kolmapäev

Seeder: pensionireformi osas koalitsioonis üksmeelt ei ole

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on tal hea meel, et pensionireformi eelnõu jõudis riigikogus menetlusse, kuid eelnõus on mitu olulist kohta, kus koalitsioon ei ole samal nõul.

"Kõigepealt, väga hea et pensionireformi seaduseelnõu on lõpuks mingil kujul laual, igasugu mõtteid on enne arutatud, aga nüüd on lõpuks, mida arutada. Meil ei ole nii, et rindejooned jookseksid erakondade vahel või koalitsiooni ja opositsiooni vahel. Eriarvamusi on palju," ütles erakonna juht Helir-Valdor Seeder BNS-ile.

Üheks suurimaks vaidluskohaks kujuneb Seederi hinnangul esimese pensionisambaga plaanitavad muutused ja ettepanek see palgast lahti siduda. "Siin ei ole kindlasti üksmeelt koalitsioonis," märkis Seeder.

"Teise sambaga on samuti küsimus. Praegu mõnevõrra lihtsustatakse sellega ühinemise võimalusi, mis on minu arust mõistlik. Teisalt seatakse see väga tugevalt esimese sambaga," lisas Seeder. Tema hinnangul tuleb teine pensionisammas muuta vabatahtlikuks.

"Kolmandaks küsimuseks on pensioniiga ja muuta see sõltuvaks keskmise eeldatava elueaga. Kolm sellist suuremat küsimuste ringi, kus erakonnad peavad asjad läbi rääkima. Aga hea meel on, et see riigikogu ette toodi," sõnas Seeder.

Riigikogu juhatus otsustas 10. aprillil võtta menetlusse valitsuse algatatud riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise eelnõu, millega käsitletakse pensioniea ja pensionivalemiga seotud muudatusi.

Eelnõus käsitletakse paindliku pensioni loomist, samuti teise pensionisambaga liitumise taasavamist. Muudatuste eesmärk on muuta pensionid solidaarsemaks, rahvastikutrende arvestavaks ja piisavalt paindlikuks, et inimene saaks teha ise valiku, millal ta soovib pensionile jääda.

Eelnõuga kavandatud muudatused puudutavad peamiselt neid isikuid, kes on sündinud 1962. aastal või hiljem ja jõuavad pensioniikka pärast 2026. aastat. Juhtivkomisjoniks määrati sotsiaalkomisjon.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes