10.11.2016 Neljapäev

Riik tahab soodustada jäätmete sorteerimist

Riigikogus läbis teisipäeval teise lugemise jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega soovitakse suunata omavalitsusi senisest rohkem tegelema jäätmete liigiti kogumise ja sortimise arendamisega.

Tuleva aasta riigieelarves on kavas kohalikele omavalitsustele selleks otstarbeks eraldada 2,2 miljonit eurot, millest 640 000 eurot läheb Tallinna, 150 000 eurot Tartu jäätmete liigiti kogumise ja sortimise süsteemi arendamise toetuseks, teatas riigikogu pressiteenistus.

Eelnõule esitati kümme muudatusettepanekut. Keskkonnakomisjon tegi ettepaneku muuta suuremate linnade jäätmekäitluseks eraldatavate riigieelarve toetuste maksmise süsteemi paindlikumaks. Toetuse maksmisel langetatakse otsus iga veopiirkonna kohta eraldi. Selleks on paika pandud andmete esitamise kord, millest lähtutakse toetuse maksmisel. Kriteeriumiks on liigiti kogutud ja sorteeritud jäätmete süsteemi tulemuslik toimimine.

Kohaliku omavalitsuse ülesanne on tagada, et tema territooriumil oleks jäätmevaldajatel selge kohustus jäätmeid sortida ja liigiti koguda ning elanikel oleks võimalus jäätmeid liigiti ka ära anda. Selleks antaksegi kohaliku omavalitsuse üksusele riigieelarvest toetust jäätmehoolduse kulude osaliseks katmiseks.

Jäätmete liigiti kogumine võimaldab edendada jäätmete ringlusse võtmist. See hoiab ära jäätmete segunemise. Selleks on vaja, et kohalikud omavalitsused ja riik rakendaksid vajalikke meetmeid ja teeksid jäätmevaldajate tegevuses ümberkorraldusi.

Kõik eelnõuga kavandatavad muudatused tulenevad Euroopa Liidus kokku lepitud eesmärgist võtta 2020. aastaks ringlusse vähemalt 50% olmejäätmetest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes