24.08.2017 Neljapäev

Riik soovib vähendada kohtute ülekoormust

Valitsus kiitis 24. augustil heaks mitme seaduse muutmise, et seeläbi parandada menetlusabi kättesaadavust, vähendada kohtute ülekoormust, võtta laiemalt kasutusele lihtmenetlust ja ühtlasi ohjeldada sarikaebajate tegevust.
Valitsuse heaks kiidetud seaduseelnõu üks eesmärke on parandada menetlusabi kättesaadavust sotsiaalsetesse riskirühmadesse kuuluvatele inimestele
Valitsuse heaks kiidetud seaduseelnõu üks eesmärke on parandada menetlusabi kättesaadavust sotsiaalsetesse riskirühmadesse kuuluvatele inimestele Foto: pixabay.com

Seaduseelnõu üks eesmärke on parandada menetlusabi kättesaadavust inimestele, kes kuuluvad sotsiaalsetesse riskirühmadesse. Uue regulatsiooni järgi saab kohus paindlikumalt hinnata menetlusabi taotleja vajadust abi järele. Kohus saab inimese osaliselt või täielikult vabastada kohtukulude kandmisest, mille alla kuulub nii riigilõivu, kautsjoni, menetlusdokumentide tõlkimise, aga ka määratud advokaadi õigusabikulud.

Menetlusabi antakse, kui kohtukulud ületavad inimese kahekordse kuusissetuleku, millest on maha arvatud hädavajalikud kulud, näiteks ülalpidamiskohustuse täitmiseks, mõistlikud kulutused eluasemele ning transpordile. Edaspidi saab kohus sissetulekust maha arvata ka muud vältimatud kulutused kuni 75 protsendi ulatuses kehtestatud kuu töötasu alammäärast.

Kohtute ülekoormuse vähendamiseks piiritletakse kaebeõigust ja edasikaebeõigust. Kaebeõiguse ja edasikaebeõiguse piiritlemine puudutab kaebusi, mis on enamasti ajendatud kaebaja pahatahtlikkusest. Selliste kaebuste esitajateks on sageli vangid, kuid näiteks kaebeõiguse kuritarvitamiseks loetakse ka pidevalt sarnaste kaebustega kohtu poole pöördumist ehk nii-öelda sarikaebajaid, kes on samuti üldjuhul vangid.

Selleks, et ei toimuks kaebeõiguse põhjendamatud piiramist, säilitatakse halduskohtutele ja ringkonnakohtutele kaalutlusõigus. Muudatuste tulemusena väheneb märkimisväärselt töö- ja ajakulu menetlustes, kus kaebaja poolt saadav kasu oleks ebaproportsionaalselt väike võrreldes õigusemõistmisega seotud kuludega.

Eelnõuga laiendatakse lihtmenetluse kasutamise võimalusi. Lihtmenetluse näol on tegemist vähem ressurssi nõudva menetlusliigiga võrreldes tavamenetlusega, kuna kohus võib asja läbi vaadata lihtsustatud korras, näiteks kuulata menetlusosalise ära telefoni teel, kalduda kõrvale dokumentide vorminõuetest, loobuda kohtuistungist.

Olulisema muudatusena tõstetakse lihtmenetluse kohaldamise piirmäära 200 eurolt 1000 eurole. Alla piirmäära jääva varaliselt hinnatava hüve puhul on võimalik kohaldada lihtmenetlust. Plaanitavate muudatuste eesmärk on laiendada lihtmenetluse kasutamist halduskohtumenetluses. Praegu on lihtmenetluse kohaldamine halduskohtumenetluses üpris harv. Tuginedes 2015. aasta jooksul esitatud kahju hüvitamise nõuetele, võib lihtmenetluse kohaldamine tõusta kuni 100 menetluse võrra aastas.

Halduskohtumenetluses on viimastel aastatel märgatavalt tõusnud kohtute töökoormus. Võrreldes 2013. aastaga on apellatsioonkaebuste arv suurenenud 38 protsenti, kassatsioonkaebuste arv 46 protsenti ning määruskaebused ringkonnakohtusse 25 protsenti ja riigikohtusse 43 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255