09.11.2018 Reede

Kohtumenetlust soovitakse muuta efektiivsemaks

Justiitsministeerium plaanib muuta tsiviilkohtumenetluse seadustikku nii, et kohtumenetlus oleks praegusest efektiivsem. Selleks tehakse ettepanekud apellatsioonikaebuste kiiremaks menetlemiseks ning intellektuaalomandi õiguste tagamiseks. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda annab ülevaate olulisematest planeeritavatest muudatustest ja nende eesmärgist.
Justiitsministeerium plaanib muuta tsiviilkohtumenetluse seadustikku nii, et kohtumenetlus oleks praegusest efektiivsem.
Justiitsministeerium plaanib muuta tsiviilkohtumenetluse seadustikku nii, et kohtumenetlus oleks praegusest efektiivsem. Foto: pixabay.com

Mis on muudatuste eesmärk?

Apellatsioonimenetlust puudutavate muudatuste eesmärk on tagada ringkonnakohtute efektiivsem ressursikasutus ning töökoormuse optimeerimine.

Intellektuaalomandi õiguste tagamisega seotud muudatuste eesmärk on võimaldada kiiremat ja efektiivsemat kaitset autoriõiguse, autoriõigusega kaasneva õiguse või tööstusomandiõiguse väidetava rikkumise asjades.

Keda mõjutab?

Füüsilised ja juriidilised isikud, kes soovivad pöörduda kohtusse. Samuti autoriõiguste või tööstusomandiõiguse omajad.

Mis on olulisemad muudatused ettevõtjatele?

Peamise muudatusena tehakse ettepanek võimaldada kohtul apellatsioonkaebusi lahendada üksnes kaebuse põhjal, kui apellatsioonkaebust ei saaks ilmselgelt rahuldada. Edaspidi saab kohus perspektiivitud kaebused jätta rahuldamata kaebuse alusel vastaspoolelt seisukohta küsimata.

Samuti tehakse ettepanek:

  • lahendada lihtmenetluse asjas esitatud apellatsioonkaebuses menetluskulude rahalise suuruse küsimus eraldi, kui ringkonnakohus keeldub asja menetlemast;
  • täiendada menetlusest keeldumise aluseid väiksema kaebuse hinnaga asjades ning laiendada kirjaliku menetluse korraldamise aluseid.
  • tõsta menetluskulude vaidlustamise piirmäär seniselt 200 eurolt 500 euroni.
  • võimaldada autoriõiguse, autoriõigusega kaasneva õiguse või tööstusomandiõiguse väidetava rikkumise asjades taotleda kohtult hagi tagamise korras (esialgse õigussuhte reguleerimise kaudu) nimetatud õiguste rikkumise lõpetamist või sellest hoidumist.

Millal muudatused jõustuvad?

Muudatused jõustuvad 10. päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference