gif Company 930x140 ee

 

25.10.2018 Neljapäev

Riigikogu võttis vastu asukohapõhise piiramise keelustamise eelnõu

Riigikogu võttis 24. oktoobril vastu geobloki määrust rakendava seaduse, mis keelaks kaupade ja teenuste müügil seada klientidele erinevaid müügitingimusi sõltuvalt nende asukohast.

Määruse eesmärk on, et Euroopa Liidu (EL) siseturul ei diskrimineeritaks kliente hindade ega müügi- või maksetingimuste poolest, kui nad soovivad osta tooteid või tarbida teenuseid teisest liikmesriigist, teatas riigikogu pressiteenistus.

Antud muudatus käsitleb kaupade jaemüüki nii veebis kui ka traditsiooniliselt, samuti elektroonilisi teenuseid, nagu pilveteenused, andmeaidandus, veebimajutus, otsingumootorid ja internetikataloogid. Kui ettevõtjad soovivad teisest EL-i liikmesriigist pärit kliendi suunata eraldi veebilehele, siis tuleb selleks edaspidi eelnevalt nõusolek saada.

Geobloki määrus ei kehtesta kohustust tarnida kaupa kõikjale EL-is. Keeld ei puuduta neid tooteid ja teenuseid, mille puhul on piirang põhjendatud, näiteks kui müüdavad kaubad on sihtriigis keelatud.

Määrus ei kaota piiranguid autoriõigusega kaitstud sisu müügilt, nagu filmid, muusika, arvutimängud ja raamatud, sealhulgas e-raamatud, kuid töö selle nimel käib. Asukohapiirangud sellistel platvormidel ei kao suure tõenäosusega enne 2020. aastat.

Määrus jõustub 3. detsembril ning selle rakendus- ja järelevalveasutus on Eestis tarbijakaitseamet. Seaduse poolt hääletas 72 ja vastu kaheksa riigikogu liiget.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes