10.10.2017 Teisipäev

Rahandusministeeriumi hinnangul oleks magusamaks põhiseadusega kooskõlas

Rahandusministeeriumi hinnangul on riigikogu poolt küll vastu võetud, aga presidendi poolt vastuolule põhiseadusega viidates välja kuulutamata jäetud magustatud jookide maksustamise seadus (MJMS) põhiseadusega kooskõlas.
Rahandusministeeriumi hinnangul on presidendi poolt vastuolule põhiseadusega viidates välja kuulutamata jäetud magustatud jookide maksustamise seadus põhiseadusega kooskõlas.
Rahandusministeeriumi hinnangul on presidendi poolt vastuolule põhiseadusega viidates välja kuulutamata jäetud magustatud jookide maksustamise seadus põhiseadusega kooskõlas. Foto: pixabay.com

President jättis seaduse välja kuulutamata põhjusel, et seaduse kaks sätet on vastuolus põhiseadusega ja vastavalt võrdse kohtlemise põhimõttega ning õiguskindluse ja -selguse põhimõttega. Rahandusministeerium on seisukohal, et need sätted ei ole põhiseadusega vastuolus, samuti puudub vastuolu nimetatud põhimõtetega, seisab rahandusministeeriumi kirjas riigikogu rahanduskomisjonile.

Ministeeriumi hinnangul oleks maksuvabastuse andmine rahvusvahelisi reise tegeva vee- või õhusõiduki pardal müüdavatele magustatud jookidele põhiseadusega kooskõlas ja ei rikuks võrdse kohtlemise põhimõtet ning oleks õigustatud.

Sisuline erinevus maismaa ja laeva müügikoha erinevalt käsitlemiseks on asjaolu, et laev on transpordivahend, mida kasutatakse reisijate- ja kaubaveoks. Müügikohad selle pardal on mõeldud ajaveetmiseks ja meelelahutuseks, mitte niivõrd igapäevase tarbimisvajaduse rahuldamiseks. Laeva müügikohta minekuks on vaja eelnevalt osta pilet, tulla sadamasse ja minna laevale. Maismaa müügikoha külastamine on seevastu tasuta, lühiajaline ning ilma täiendavate piiranguteta, märgitakse kirjas.

Kui maismaa müügikoht on seotud konkreetse geograafilise kohaga ja sellel on asukohta määratlev aadress, siis laev muudab oma asukohta, väljudes Eesti territooriumilt või sisenedes sinna. Magustatud jookide maksustamise seaduse kohaselt on maksukohustus viidud tasandile, kus magustatud jook tehakse esmakordselt Eestis kättesaadavaks tootja, importija või teisest Euroopa Liidu (EL) liikmesriigist soetaja poolt.

Maismaa müügikoha pidajal ei teki magustatud joogi müügiga seoses ühtegi täiendavat kohustust. Küll aga tekiks nii maksukohustus kui ka oluline halduskoormus laeva müügikoha pidajal, kui seal paiknev magustatud jook maksustada.

President Kersti Kaljulaid ei kuulutanud juulis niinimetatud Tallinki erandi ehk maksu mitterakendamise tõttu rahvusvahelisi vedu teostavatel laevadel välja magustatud joogi maksu seadust ning saatis selle tagasi riigikogule uuesti arutamiseks ja otsustamiseks.

Septembris leppis valitsus kokku järgmise aasta eelarve ning muu hulgas sai selgeks, et magustatud jookide maksu järgmisel aastal ei tule.

Septembris arutas ka riigikogu põhiseaduskomisjon presidendi välja kuulutamata jäetud magustatud jookide maksustamise seadust ning ei näinud samuti põhiseadusega vastuolu. Siiski otsustati tulenevalt magusamaksust loobumisest mitte toetada seaduse muutmata kujul vastu võtmist.

Nädal pärast põhiseaduskomisjoni otsust arutas seaduseelnõu ka riigikogu rahanduskomisjon, kes otsustas mitte toetada seaduse vastuvõtmist muutmata kujul.

Rahanduskomisjoni esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul peeti otsuse langetamisel ühelt poolt silmas põhiseaduskomisjoni poolt nädal varem kujundatud otsust, mille järgi seadus ei ole vastuolus põhiseadusega. Seda veendumust jagas ka rahanduskomisjoni enamik.

Rahanduskomisjoni hinnangul tuleks seadus muutmiseks uuesti avada, kas või juba seetõttu, et muutmata kujul vastuvõtmisel ei jääks regulatsiooni vastuvõtmise ning jõustumise vahele piisavalt aega. Ühtlasi annab see võimaluse kõrvaldada võimalikud rakenduslikud probleemid, millele president samuti oma otsuses viitas.
TRK 2021 300x255 ee new2

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes