23.02.2016 Teisipäev

Parlament suurendas eluasemelaenu tingimuste teavitusnõudeid

Riigikogu võttis teisipäeval vastu võlaõigusseaduse muudatused, millega võetakse üle Euroopa Liidu hüpoteekkrediidi direktiiv ja ühtlustatakse eluasemelaenude regulatsiooni, suurendades muu hulgas laenuandja teavituskohustust.

Krediidiandja peab kodulehel tarbijat teavitama eluaseme laenulepingu põhisisust ja sellega seonduvatest võimalustest
Krediidiandja peab kodulehel tarbijat teavitama eluaseme laenulepingu põhisisust ja sellega seonduvatest võimalustest Foto: PM

Krediidiandja peab tulevikus oma kodulehel üldteabena teavitama eluaseme laenulepingu põhisisust ja sellega seonduvatest võimalustest – näiteks seda, kui pikaks ajaks krediiti antakse, missuguseid tagatisi on selleks vaja, milline on tüüpiline krediidi kulukuse määr ja nii edasi.

Lisaks peavad pangad tarbijale isikupärastatud lepingueelse teabe esitamiseks kasutusele võtma ühtse infovormi, et hõlbustada laenu taotlejal lepingutingimustest ülevaate saamist ja erinevate pankade eluasemelaenu pakkumiste võrdlemist.

Laenuvõtjale laieneb õigus taganeda hüpoteegiga tagatud tarbijakrediidilepingust seitsme päeva jooksul.

Lisaks täpsustab seadus kehtivat vastutustundliku laenamise regulatsiooni. Laenulepingu võib sõlmida üksnes juhul, kui tarbija on krediidivõimeline. Kui pank rikub hoolsuskohustust tarbija krediidivõimekuse hindamisel, alaneb lepingujärgne intressimäär automaatselt seadusjärgse intressimäärani, mis on praegu 0,05%.

Peale selle on tarbijal võimalik kasutada krediidiandja vastu muid asjakohaseid õiguskaitsevahendeid, näiteks nõuda kahju hüvitamist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!