26.08.2011 Reede

Määrusemuudatus peaks taltsutama ravimifirmasid ja hulgimüüjaid

Määrusemuudatus peaks taltsutama ravimifirmasid ja hulgimüüjaid Postimees kirjutab, et juuli lõpus jõustunud ravimite hulgimüüki reguleeriva määruse muudatus peaks taltsutama oma ravimite eest kõrget hinda nõudvaid ravimifirmasid ja ravimite hulgimüüjaid.

Määrusemuudatuse olulisim punkt on ajalehe andmeil nõue, et hulgimüüja peab eelisjärjekorras pakkuma neid ravimeid, mille osas on riik ja ravimitootja sõlminud hinnakokkuleppe.

Ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer selgitas lehele, et see muudatus on jätk õigusaktide ahelas, mis algab sellega, et arst kirjutab välja toimeainepõhise retsepti ja seejärel peab apteeker inimesele esimese valikuna pakkuma odavaimat ravimit. Varem oli selle rea lõpust puudu lüli, mis oleks taganud, et apteegis kõige soodsama hinnaga rohud ka olemas oleksid.

Hinnakokkuleppega kaetud ravimid on soodustusega retseptiravimid, mis on teiste sama toime- ja manustamisviisiga ravimite grupis kõige odavamad, täpsemalt kaks kõige odavamat ravimit grupis.

Tarbijate jaoks paraneb kindlus, et odavaim ravim apteegis ikka olemas on. Lisaks kindlustab määruse muutmine sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja Dagmar Rüütli sõnul senisest paremini nende ravimitootjate turulepääsu, kes on nõus oma ravimit soodsa hinnaga ja järjepidevalt turustama.

Varasem kord jättis hulgimüüjatele võimaluse hinnakokkuleppega kaetud ravimite müüki võtmisest keelduda. Ministeeriumi kinnitusel on selliseid juhtumeid Eestis ka ette tulnud.

Leht märgib, et äripartnerite rolli täitvad tootjad ja hulgimüüjad olid selles küsimuses diskreetsed. Tapfer enda sõnul sellistest juhtumitest ei tea. Eesti ravimite hulgimüügiturust kolmandikku omava Magnum Medical OÜ esindaja Ahti Kallikorm suutis meenutada vaid ühte juhust, mil keeldumise põhjuseks oli ravimi liialt lühike realiseerimisaeg.

Ravimitootjad ja ravimite hulgimüüjad märkisid, et sotsiaalministeerium tegi muudatuse nendega konsulteerimata. Kallikormi sõnul ei kaasatud ravimite hulgimüüjaid muudatuse ettevalmistamisse, samuti ei informeeritud neid selle vastuvõtmisest.

Rüütel lausus, et see on õige märkus ja tavapäraselt saadetakse eelnõu asjasse puutuvatele pooltele arvamuse avaldamiseks, kuid praegu see ununes. E-õiguses oli eelnõu siiski avalikkusele kättesaadav ja teemat on nii tootjate kui ka hulgimüüjatega varem arutatud.

Kriitika võib seega tuleneda hoopis rahulolematusest uue kujunenud olukorraga, kirjutab leht. Nimelt võttis muudatus tootjatelt võimaluse osta hulgimüüjatelt eelispakkumisi, sest nüüd lasub hulgimüüjatel kohustus pakkuda apteekidele eelisjärjekorras hinnakokkuleppega kaetud odavamaid ravimeid.

Kallikormi sõnul on aga pahameele põhjuseks muudatusega kaasnevad lisakulutused ning tema hinnangul oleks ministeerium pidanud lisaks asjasse puutuvate poolte kaasamisele seadusloomesse andma ka mõistliku pikkusega üleminekuperioodi. Määrus võeti vastu 20. juulil ja muudatus jõustus 29. juulil.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255