27.05.2016 Reede

Kaubanduskoda: tubakaseaduse mõjude analüüsis on olulisi puudusi

Kaubandus-tööstuskoja sõnul puudub tubakaseadust karmistaval eelnõul väljatöötamiskavatsus (VTK), lisaks peab koda seadusemuudatuse mõjude analüüsi puudulikuks.

Tubakaseaduse muutmise eelnõu muudab muu hulgas tubakatoodete müügil dokumendi küsimise kohustuslikuks
Tubakaseaduse muutmise eelnõu muudab muu hulgas tubakatoodete müügil dokumendi küsimise kohustuslikuks Foto: PM

Koda toob välja, et neile on jäänud arusaamatuks, miks on eelnõus ettepanek keelata müügikohas tubakatoodete väljapanek. "Kuna VTK puudus, siis ei selgunud, miks ei kaalutud probleemi lahendamist näiteks mitteregulatiivsel teel nagu juhendite koostamine, teavituskampaaniad, eneseregulatsioon või miks ei kaalutud muid lahendusi tubakaseaduse muutmiseks," märkis koda kirjas valitsusele.

Lisaks tõi kaubanduskoda välja, et kuna tegemist ei ole kiireloomuliste muudatustega, siis peavad nad VTK koostamist kui olulist õigusloome protsessi etapi läbiviimist hädavajalikuks. "VTK-d on vaja, et ministeerium analüüsiks probleemide võimalikke lahendusi ning hindaks alternatiivide mõju. Alles seejärel on võimalik teha otsus, kas ja millise meetme abil tuleb probleemi lahendada."

Sotsiaalministeerium näeb tubakaseaduse muutmise seaduseelnõus ette tubakatoodete võrdsustamist, alaealiste kontrollostude reguleerimist, dokumendi küsimise kohustuslikuks muutmist, riigisisese kaugmüügi keelamist ja müügikohtades tubakatoodete väljapaneku piiramist.

Tubakatoodete leviku piiramise kava sai neljapäeval valitsuse heakskiidu ja ministeerium plaanib tubakaseaduse muutmise eelnõu valmis saada sügisel, teatas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja BNS-ile.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes