16.05.2018 Kolmapäev

Kuidas hoiduda töövaidlustest

Töösuhetes peavad mõlemad pooled käituma heauskselt ja lojaalselt nii lepingu sõlmimisel, muutmisel kui ka täitmisel. Selle nõude rikkumine võib kaasa tuua vaidlusi ja anda teisele poolele õiguse leping erakorraliselt üles öelda.
Riina Vään, õigusõpetuse lektor
Riina Vään, õigusõpetuse lektor

Milline leping tuleks sõlmida

Ikka ja jälle tekivad probleemid sellest, et tööandja ja töötaja on erinevalt aru saanud sellest, milline leping töö tegemiseks sõlmida.

Kui on oluline, et tööandja soovib töötajat kontrollida, juhendada ja rõhk on töötegemise protsessil, siis tuleb sõlmida tööleping ning kohaldatakse töölepingu seadust (edaspidi – TLS).

Kui on oluline üksnes töötulemus, siis on võimalik sõlmida töövõtuleping, s.o võlaõiguslik leping (võlaõigusseaduse (edaspidi – VÕS) § 635). Silmas tuleb pidada, et selle lepingu puhul ei räägi me töö- ja puhkeaja arvestusest, ei saa kohaldada katseaega, töövõtjat ei saa saata töölähetusse ega rakendada muid selliseid sätteid, mis iseloomustavad töösuhteid.

TLS eeldab, et kui üks isik teeb teisele tööd ja selle töö eest makstakse tasu, siis sõlmisid pooled töölepingu ja vastupidist peab tõendama tööandja (TLS-i § 2). See põhimõte kehtib ka juhul, kui lepingut ei ole kirjalikult vormistatud. Sellele seisukohale on korduvalt asunud ka kohtud.

Täismahus artiklit saate lugeda äsja ilmunud Raamatupidamisuudiste kolmandast numbrist.

Kui Te pole jõudnud Raamatupidamisuudiseid veel tellida, saate seda teha SIIT.