29.07.2020 Kolmapäev

Põhjalikult ületunnitööst: kindlaksmääramine, arvestus ja hüvitamine

Tööandjatel tuleb sageli ette ettenägematuid ootamatuid olukordi, kus töö on vajalik ära teha suuremas mahus ja pikemate viivitusteta. Töötajad nõustuvad enamasti ületunnitöö tegemisega, kuna peavad seda ennekõike heaks lisaraha teenimise allikaks.

Monika Karniol, vandeaudiitor, Loodi Finantsid
Monika Karniol, vandeaudiitor, Loodi Finantsid Foto: erakogu

Millised on peamised asjaolud, mida tööandjad ületunnitöö kokkuleppimisel ja selle üle arvestuse pidamisel silmas võiksid pidada?

Ületunnitöö mõiste ja üldine seadusandlik alus

Töölepingu seaduse (TLS) § 47 järgi on töötaja kohustatud täitma tööandja tööülesandeid tavalisel ajal vastavuses organisatsiooni tööaja korraldusega, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Tööaja korraldus hõlmab eelkõige tööaja algust, lõppu ja tööpäevasiseseid vaheaegu.

TLS  §  44 kohaselt võivad tööandja ja töötaja kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tavalise tööaja ehk nn ületunnitööd. Ületunnitööd võib tööandja töötajalt nõuda ka ühepoolselt,...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!