31.12.2013 Teisipäev

Aktsiisikaupade vedu: elektroonilised saatekirjad tulevad

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu kohaselt tuleb aktsiisikauba Eesti-sisesel veol hakata kasutama elektroonilisi saatekirju, seda juhul kui aktsiisikaup lähetatakse aktsiisilaost.

Aktsiisikaupade tulevik: elektroonilised saatekirjad
Aktsiisikaupade tulevik: elektroonilised saatekirjad Foto: PM

Eelnõu eesmärgiks on kehtestada siseriiklike aktsiisidokumentide haldamise elektrooniline süsteem (SADHES), mis võimaldab elektroonilise taotluse esitamist aktsiisi tagasisaamiseks, teise liikmesriiki lähetatava aktsiisiga maksustatud aktsiisikauba saatelehe esitamist ning aktsiisivaldkonna aruannete eeltäitmist saatelehtede andmetel, märgib Rahandusministeerium eelnõu seletuskirjas.

Elektroonilise süsteemi kasutuselevõtt lihtsustab ministeeriumi hinnangul saatelehtede ja aruannete koostamist ja esitamist, vähendab paberikulu ning võimaldab paremat järelevalvet aktsiisikauba liikumise üle aktsiisi maksmise õigsuse kontrollimise eesmärgil.

Lisaks täpsustatakse aktsiisikauba mõõtmise reegleid. Registreeritud kaubasaaja peab aktsiisikaupa mõõtma mitte ainult statsionaarses mahutis ladustamise korral, vaid ka mittestatsionaarses mahutis ladustamise korral.

SADHES asub e-maksuamet/e-toll keskonnas ja on mõeldud kasutamiseks kõikidele ettevõtjatele, kellel tekib aktsiisiseaduse alusel saatelehe koostamise kohustus.

Süsteemi väljatöötamise kulud koos käibemaksuga on ligikaudu 482 000 eurot, millest suurem osa kaetakse toetusega Euroopa Liidult. Riigieelarvest kaetakse ligikaudu 0,5 protsenti süsteemi väljatöötamise kuludest. Hoolduskulude summa 2014. aastaks ei ole veel teada.

Ministeerium märgib, et süsteemi kasutuselevõtu mõju järelevalvele ei ole esialgu võimalik rahaliselt mõõta ja seda saab teha pigem tagantjärgi pärast süsteemi rakendamist. SADHES-e rakendamise mõju aktsiisilaekumisele peaks olema positiivne. Samas peaks arvestama, et üksi süsteem ei asenda füüsilist kontrolli, seisab seletuskirjas.

Alates 1. oktoobrist 2014. aastal on SADHES-e rakendamine kohustuslik kõikidele ettevõtjatele, kes peavad koostama aktsiisikauba saatelehti aktsiisiseaduse alusel.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes