29.12.2014 Esmaspäev

Millisel juhul võib tööandja õppepuhkusele minemist keelata? Esile tõstetud

Kas tööandja saab ka töötajat mitte lasta õppepuhkusele, kui rohkem kui 10% töötajatest on korralisel puhkusel? Seadus sätestab ainult, et tööandja saab keelduda, kui 10% töötajatest viibib õppepuhkusel. Samas, kui töötaja tegelikult ei kasuta õppepuhkust õppimiseks vaid välisreisiks siis mida saab antud juhul ette võtta tööandja?

Vastab Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Ülle Kool:

Ülle Kool, tööinspektor-jurist
Ülle Kool, tööinspektor-jurist Foto: Tööinspektsioon

Täiskasvanute koolituse seadus § 9 annab tõepoolest tööandjale ainult ühe võimaluse soovitud ajal õppepuhkuse andmisest keeldumiseks – kui üle 10% tema töötajatest on samal ajal õppepuhkusel.

Töötajate põhipuhkusele lubamist saab tööandja korraldada puhkuste ajakavas, kui tööandja on lubanud üle 10% töötajatest korraga põhipuhkusele, ei ole see aluseks, et keelduda töötajale õppepuhkuse andmisest.

Õppepuhkuse eesmärk on anda töötajale vaba aega õppimiseks. Töötaja õigusele õppepuhkust kasutada vastab tööandja õigus küsida andmeid selle kohta, kas õppepuhkust kasutatakse eesmärgipäraselt. Eesmärgipärase õppepuhkuse kasutamise tõendamiseks saab töötaja küsida koolitusasutuselt teatise, millele palub märkida näiteks õppetöös osalemise, eksamiperioodid, lõpetamise ajakava vms informatsiooni.

Aga seaduses ei ole piiratud aega, millal võib õppiv töötaja puhkust võtta. Töötaja on vaba otsustamaks, millal soovib õppepuhkust kasutada. Õpe ei koosne ainult eksamisessioonidest ja loengutest koolis ja tööandja ei saa keelata töötajale õppepuhkust kui jäädakse seaduses ettenähtud piiridesse.

Õppepuhkuse puhul tuleks arvestada töötaja ja tööandja kohustust käituda üksteise suhtes heauskselt, arvestades vastastikuste huvidega.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!