TRK 1140x140 ee gif
30.01.2017 Esmaspäev

Millised võimalused on töösuhte lõpetamiseks? Esile tõstetud

Soovin töölt ära minna. Mis võimalused on mul töösuhte lõpetamiseks?

 

Vastab Andrei Polovnjov, nõustamisjurist, tööinspektsioon:

Esimene võimalus töösuhet lõpetada on tööandjaga kokkuleppele jõuda. Selleks peaksite tegema tööandjale ettepaneku töösuhte lõpetamiseks. Kui tööandja on nõus, saab töösuhte poolte kokkuleppel lõpetada.

Töölepingu seadus (TLS) ei eelda küll poolte kokkuleppe vormistamist, kuid hilisemate vaidluste vältimiseks tuleks kokkulepe vormistada kirjalikus või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (näiteks e-kirjaga).

Kui tööandja poolte kokkuleppega nõus pole, saab töötaja ühepoolselt töösuhte üles öelda. Töölepingu ühepoolne ülesütlemine saab olla korraline või erakorraline.

Töötaja võib tähtajatu töölepingu igal ajal korraliselt üles öelda. Tähtajalise lepingu puhul saab töösuhte korraliselt üles öelda üksnes katseajal ja/või siis, kui tähtajaline leping on sõlmitud kellegi asendamiseks.

Oma lahkumise põhjust töötaja avaldama ei pea. Töölepingu korraline ülesütlemine eeldab seda, et töötaja peab tööandjale ette teatama vähemalt 30 kalendripäeva, katseajal kehtib 15-päevane etteteatamise tähtaeg.

Kui töötaja etteteatamistähtaegadest kinni ei pea, võib tööandja nõuda töötajalt hüvitist vähem etteteatatud aja tõttu tekkinud kahju eest.

1 kommentaar

  • Kommentaari link Esmaspäev, 30 Jaanuar 2017 14:37 lisas andja

    Medalil on ka teinepool - seadused on püütud teha nõrgema osapoole õigusi kaitstes - töövõtja poole kallutatult. Üha suureb tööjõu puudus ning olemas olev vananeb - need oskused ja teadmised, mis olid veel 10 aastat tagasi olemas parimas tööeas inimestel, hakkavad kas kaduma või pole neid enam vaja. Suurelt on vaja haritud, nii käeliste kui teadmiste põhiliste oskustega, tööjõulist, töötahteline töötajaskonda. Kui töötaja soovib lahkuda kohe, siis kindlasti tööandjale see ei sobi, sest leida asemele ühe kuu jooksul samaväärsete oskuste ja teadmistega töötaja on väga, väga raske ning kulukas.Töötaja kohese lahkumise korral, ei saa üleanda uuele töötajale töid, kogemusi-teadmisi. Tööandjale, töötaja kohene lahkumise soov võib samas ka tähendada veelgi probleemsemat 1 kuud, kui algul tundub - kui seni olid normaalsed töösuhted, siis sel kohal võivad need pigestuda, kui tööandja soovib, et töötaja jätkaks veel 1 kuu. Kui selline variant ei sobi töötajale, võib ta võtta haiguslehe /tööstress vms/, millest tööandja peab maksma haiguspäevade osa ning 1 kuu puhkusepäevade kompensatsioon, samas faktiliselt pole enam inimest. Parim variant on leida vastastikku sobiv lahendus - iga töötaja on oluline, ja kohene lahkumine tähendab firmale väga suurt probleemi ning kulusid, antud ajajärgul on tööandja nõrgem ning kaitsetum osapool.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes