05.07.2022 Teisipäev

Maksude ja maksete info töötajale teatavaks Esile tõstetud

Olen kuulnud, et 1. augustist tuleb töötajale teha teatavaks millisele asutusele maksusid ja makseid tasutakse ning milline kaitse töötajale nende tasumisega kaasneb. Kas see tähendab, et alates 1. augustist tuleb töötaja eest maksta uut maksu või makset?

Kui tööandja teeb täiendavaid vabatahtlikke sissemakseid näiteks kolmandasse pensionisambasse, ravikindlustusse või kutsehaiguskindlustusse, tuleb töötajat ka sellest teavitada.
Kui tööandja teeb täiendavaid vabatahtlikke sissemakseid näiteks kolmandasse pensionisambasse, ravikindlustusse või kutsehaiguskindlustusse, tuleb töötajat ka sellest teavitada. Foto: pixabay

Vastab Vladimir Logatšev, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

Töölepingu seaduse § 5 lg 1 p 5 järgi peab tööandja töötajat teavitama töötasult makstavatest ja töötasust kinni peetavatest maksudest ja maksetest. Maksud on näiteks tulumaks ja sotsiaalmaks ning makseteks on töötuskindlustusmakse ja kohustuslik kogumispensioni makse.

Alates 1. augustist tuleb teha teatavaks ka see, millisele asutusele maksusid ja makseid tasutakse ning milline kaitse töötajale nende tasumisega kaasneb. Uusi maksusid ja makseid seadusemuudatusega ei tule. Kui tööandja teeb täiendavaid vabatahtlikke sissemakseid näiteks kolmandasse pensionisambasse, ravikindlustusse või kutsehaiguskindlustusse, tuleb töötajat ka sellest teavitada.

Andmed maksude ja maksete kohta tohib esitada viite vormis. Kui tööandja esitab töötajale andmed viite vormis, tuleks tal viidata tulumaksuseadusele (eelkõige § 5 lg 1, § 40 lg 4), töötuskindlustuse seadusele (eelkõige § 6, § 36, 42 lg 1 p 3), kogumispensionide seadusele (eelkõige § 2 lg 2, § 11 lg 1 p 4) ja sotsiaalmaksuseadusele (eelkõige § 1, § 9 lg 1 p 4).

Viite asemel on tööandjal võimalik töötajat andmetest maksude ja maksete kohta teavitada ka järgmise näitliku informatsiooniga (nt esitades kirjalikus dokumendis töötajale tabelis kirjeldatud andmed):

Maks või makse

Maksu või makset saav asutus

Maksu või maksega kaasneda võiv kaitse

Tulumaks

Maksu- ja Tolliamet

Tulumaksust finantseeritakse riigi ja kohaliku omavalitsuse üksuse valitsemistegevust

Töötuskindlustusmakse

Maksu- ja Tolliamet

Töötuskindlustusmaksest rahastatakse töötuskindlustust, mis kindlustab teatud tingimustel töötajale kaitse (hüvitised, toetused ja teenused) töötuks jäämise korral

Kohustusliku kogumispensioni makse

Maksu- ja Tolliamet

Kohustuslikust kogumispensioni maksest rahastatakse II samba pensioni

Sotsiaalmaks

Maksu- ja Tolliamet

Sotsiaalmaksust rahastatakse ravikindlustust ning I ja II samba pensioni

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255