06.02.2017 Esmaspäev

Kes peab tagama töötaja väljaõppe masinaga töötamisel? Esile tõstetud

Ostsime oma ettevõttele maaletoojalt uue höövelmasina. Maaletooja korraldas meie töötajale koolituse, kuidas masinaga töötada. Kas peame juba koolitatud töötajale korraldama ka ise mingi juhendamise ja võtma selle kohta allkirja?

Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant
Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant Foto: Tööinspektsioon

Vastab Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant, tööinspektsioon:

Töötaja juhendamise ja väljaõppe peab tagama tööandja. Tööandja ei tohi lubada tööle asuda töötajal, kellel puuduvad vajalikud erialateadmised ja oskused ning töötervishoiu- ja tööohutusalased teadmised.

Mil moel tööandja tagab, et uue masinaga tööleasujal on piisavad oskused ja teadmised, sõltub nii uue masina kasutamise keerukusest kui ka võimalustest saada väljaõpet väljaspool ettevõtet.

Kui masina müüja pakub kasutajale väljaõpet masina kasutamiseks, on mõistlik see võimalus ära kasutada. Müüjad ei pea sellist väljaõpet korraldama, aga mitmed maaletoojad või valmistajate esindajad seda teevad ja seda saab lugeda heaks praktikaks. On ju valmistaja esindajad kõige paremini kursis, kuidas kasutada masinat nii, et ohus ei oleks masin ise ega selle kasutaja.

Lisaks müüja juures läbitud koolitusele peab aga ka tööandja korraldama juhendamise ja väljaõppe. Tööandja peab koostama ohutusjuhendi, mille tegemisel on abiks valmistaja koostatud kasutusjuhend ja antud juhul ka müüja korraldatud koolitus. Ohutusjuhendisse tuleb kirja panna nõuded, mis tulenevad töökeskkonnast, kuhu uus masin paigaldatakse. Näiteks võivad samas ruumis liikuda autotõstukid või kasutatakse seal tõsteseadmeid.

Ohutusjuhendis peavad olema käitumisjuhised, kuidas vähendada riske masinaga töötajale. Ohutusjuhendi alusel tuleb korraldada masina kasutajale juhendamine ning see kirjalikult registreerida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference