23.05.2016 Esmaspäev

Kas tööandja peab hüvitama töötajale määratud taastusravi? Esile tõstetud

Kas tööandjal on kohustus kompenseerida tervisekontrollis töötervishoiuarsti poolt töötajale määratud vahendeid ja protseduure (näiteks taastusravi ja massaažid)?

Vastab töökeskkonna konsultant Mari-Liis Ivask, tööinspektsioon:

Tervisekontrolli eesmärk on hinnata töötaja terviseseisundit ja sellest lähtuvalt töötingimuste sobivust töötajale. Tervisekontrolli tulemusena vormistab töötervishoiuarst tervisekontrolli otsuse, milles saab eristada nn kaks osa – otsus töö sobivuse kohta töötajale ning ettepanekud töökeskkonna ja töökorralduse muutmiseks.

Otsust töö sobivuse kohta peab tööandja arvesse võtma ja täitma. Otsusena kirjeldatakse ka piirangud töötamisel, kui neid peaks olema – näiteks töötaja ei tohi tõsta üle 10 kg kaaluvaid raskusi.

Ettepanekud töökeskkonna ja töökorralduse muutmiseks on tööandja jaoks soovitusliku iseloomuga. Ettepanekute osas soovitatakse tihti selliseid teenuseid nagu massaaž, ujumine, taastusravi või abivahendeid töökohale – näiteks jalatugi.

Ettepanekute täitmine ei ole tööandja jaoks küll kohuslik, kuid neid tasub siiski arvesse võtta. Need soovitused aitavad töötajal püsida terve ja teha oma tööd hästi ja rõõmuga.

Samuti tasuks kaaluda teenuste võimaldamisega seotud soovitusi – näiteks taastusravi. Kui teenustega seotud soovitused on konkreetselt sõnastatud – näiteks kahe kuu jooksul 10 korda õlavöötme massaaž –, saab tööandja võimaldada neid teenused töötajale erisoodustusmaksuvabalt.

Töötajate puhul, kes töötavad üle 50% tööajast arvuti taga, võib tekkida ka prillide hüvitamise kohustus. Kui tervisekontrollis selgub, et töötaja nägemisteravus on halvenenud ja ta vajab selle tõttu uusi prille või muid nägemisteravust korrigeerivaid abivahendeid, siis peab tööandja kokkuleppel töötajaga hüvitama nende maksumuse.

Prillide või muude abivahendite maksumus hüvitatakse töötajale lähtuvalt ettevõttesisesest korrast.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes