31.03.2020 Teisipäev

Kas käsunduslepingut tohib ümber muuta töölepinguks?

Tööle minnes sõlmiti minuga käsundusleping. Nüüd sain Maksu- ja Tolliametilt teate, et minu leping on muudetud töölepinguks. Kas nii võib teha? 
Tavapäraselt ei saa käsunduslepingut muuta töölepinguks.
Tavapäraselt ei saa käsunduslepingut muuta töölepinguks. Foto: Pixabay

Tööinspektsiooni vastus:

Enne lepingu sõlmimist on kõige olulisem kindlaks teha, millistele kriteeriumitele töö vastab ja vastavalt sellele valida sobiv lepinguliik. Üldjuhul tehakse tööd töölepingu alusel ehk alludes tööandja juhtimisele ja kontrollile, kuid teenust saab osutada ka nt käsundus- või töövõtulepingu alusel. Teenuse osutamise lepinguid reguleerib võlaõigusseadus, töölepingu tingimusi aga täpsemalt töölepingu seadus (TLS). 

TLS § 1 lõiked 1 ja 2 sätestavad töölepingu põhikriteeriumid:

  • töö kui järjepideva protsessi tegemine (töötaja ja tööandja seovad end töölepinguga ning tekib ootus töötaja/töö olemasoluks pikemaks ajaks);
  • tööd tegeva isiku allutatus tööd andva isiku juhtimisele ja kontrollile, st töötaja kohustus järgida tööülesannete täitmisel tööandjalt saadud korraldusi ning tööandja õigus kontrollida töötaja kohustuste täitmist (tööandja määrab ära töö tegemise koha, aja ja viisi);
  • töö eest perioodilise tasu maksmine (TLS § 33 lõikest 1 tulenev kohustus maksta töötasu vähemalt korra kuus);
  • töötamine tööandja ruumides ja tööandja töövahendite kasutamine. 

Seadus ütleb ka, et töösuhtega ei ole tegemist juhul, kui tööd tegev isik on töö tegemise viisi, aja ja koha valikul olulisel määral iseseisev (TLS § 1 lõige 4).

Tavapäraselt ei saaks käsunduslepingut muuta töölepinguks, välja arvatud juhul, kui käsunduslepingul olid algusest peale töölepingu tunnused. See tähendab, et õigussuhte pooled mõistavad, et nendevahelise lepingu olemus ei ole tavapärane teenuse osutamine, vaid just alluvussuhte tunnustega töösuhe. Seega kui algselt sõlmiti käsundusleping, ehkki see oma sisult vastab töölepingule (töö tegija allub teise isiku juhtimisele ja kontrollile), siis tulekski seda käsitleda töölepinguna. Sellisel juhul tuleks pooltel sõlmida kokkulepe, et tegemist on algusest peale töölepinguga ning seejärel peab tööandja töötajat teavitama vähemalt TLS § 5 lõikes 1 nimetatud andmetest (nt töötasu, töö tegemise koht, tööülesanded jne). Lisaks on tööandjal kohustus teha ka vastav kanne Maksu- ja Tolliameti töötamise registrisse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255