TRK 1140x140 ee gif
02.02.2016 Teisipäev

Kas ainus töötaja ja juhatuse liige võib sõlmida endaga käsunduslepingu? Esile tõstetud

Tatjana Kalin, jurist
Tatjana Kalin, jurist

Olen oma osaühingus ainus töötaja (ja juhatuse liige). Kas mul on õigus sõlmida iseendaga kui konkreetseid ülesandeid (veebisaitide loomine, tekstide tõlked) täitva füüsilise isikuga mis tahes lepinguid, näiteks käsunduslepingu?

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult:

Pidades silmas töö iseloomu, võib osaühingu juhatuse liige sõlmida füüsilise isikuga nii käsunduslepingu kui ka töölepingu. Praegusel juhul on käsundusleping põhjendatud tsiviilõigusliku lepingu liik märgitud tööde tegemiseks kehtivat maksukorraldust arvestades.

Kui lahendamisel on küsimus juhatuse liikme tasustamisest, sõlmitakse temaga leping võlaõigusseaduse kohaselt, kusjuures lepingus märgitakse juhatuse liikme tasu, mis ei sõltu töölepingu alusel töötavatele isikutele kehtivast töötasu alammäärast. Märgitud juhatuse liikme tasust arvestatakse maha ka maksud.

Selline variant võiks eriti sobida juhul, kui isik juba tasub ravikindlustusmaksu ise. Kui juhatuse liige on huvitatud ravikindlustuse saamisest, siis tema brutotasu peaks moodustama vähemalt 390 eurot kuus.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

1 kommentaar

  • Kommentaari link Teisipäev, 24 Jaanuar 2017 21:57 lisas Mari

    Kui MTÜ üks juhatuse liikmetest sõlmib töövõtu- või käsunduslepingu iseendaga, siis kes peaks allkirjastama lepingu tööandja poolelt? Kas konkreetne juhatuse liige võib olla nii tööandja kui ka töötaja rollis ning töövõtulepingu mõlemad pooled allkirjastada või peaks tööandja poole allkirjastama teine juhatuse liige?

    Aitäh

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes