02.02.2016 Teisipäev

Kas ainus töötaja ja juhatuse liige võib sõlmida endaga käsunduslepingu? Esile tõstetud

Olen oma osaühingus ainus töötaja (ja juhatuse liige). Kas mul on õigus sõlmida iseendaga kui konkreetseid ülesandeid (veebisaitide loomine, tekstide tõlked) täitva füüsilise isikuga mis tahes lepinguid, näiteks käsunduslepingu?

Tatjana Kalin, jurist
Tatjana Kalin, jurist Foto: Emirlin Consult

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult:

Pidades silmas töö iseloomu, võib osaühingu juhatuse liige sõlmida füüsilise isikuga nii käsunduslepingu kui ka töölepingu. Praegusel juhul on käsundusleping põhjendatud tsiviilõigusliku lepingu liik märgitud tööde tegemiseks kehtivat maksukorraldust arvestades.

Kui lahendamisel on küsimus juhatuse liikme tasustamisest, sõlmitakse temaga leping võlaõigusseaduse kohaselt, kusjuures lepingus märgitakse juhatuse liikme tasu, mis ei sõltu töölepingu alusel töötavatele isikutele kehtivast töötasu alammäärast. Märgitud juhatuse liikme tasust arvestatakse maha ka maksud.

Selline variant võiks eriti sobida juhul, kui isik juba tasub ravikindlustusmaksu ise. Kui juhatuse liige on huvitatud ravikindlustuse saamisest, siis tema brutotasu peaks moodustama vähemalt 390 eurot kuus.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!