17.08.2023 Neljapäev

Käsunduslepingu vorminõue

Riigikohus selgitas 21. juuni 2023 lahendis käsunduslepingu kohustuslikku vorminõuet.

Riigikohus selgitas käsunduslepingu vorminõuet.
Riigikohus selgitas käsunduslepingu vorminõuet. Foto: pixabay

Riigikohus leidis, et kuna hagejate väidetava käsunduslepingu tingimustega nähti ette osaühingu osa üleandmine (kohustustehing), pidi käsundusleping olema notariaalselt tõestatud vormis.

Kui osa võõrandamistehing sõlmiti ja osa anti üle notariaalselt tõestatud käsunduslepingu raames, on võimalik käsundisaaja väljaandmiskohustus VÕS § 626 lg 1 alusel.

VÕS § 626 lg 1 kohaselt peab käsundisaaja käsundiandjale välja andma selle, mis ta käsundi täitmisega on saanud või loonud, samuti selle, mis ta käsundi täitmiseks sai ja mida ta käsundi täitmiseks ei kasutanud.

VÕS § 626 lg 1 kohaldamisel tuleb arvestada konkreetse tegevusala ja teenuse iseärasusi. Kui käsunduslepingut ei sõlmitud nõutavas notariaalselt tõestatud vormis, on käsundusleping tühine TsÜS § 83 lg 1 järgi. TsÜS § 84 lg 1 järgi ei ole tühisel tehingul algusest peale õiguslikke tagajärgi. Tühise tehingu alusel saadu tagastatakse alusetu rikastumise sätete kohaselt, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Otsuse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference