01.06.2015 Esmaspäev

Põllumajandusministeerium: GM-toidu piiramine mõjutab kaupade vaba liikumist

Euroopa Liit kaalub, kas lubada liikmesriikidel piirata oma territooriumil EL-is turule lubatud geneetiliselt muundatud (GM) toidu ja sööda kasutamist. GM toidu ja sööda kasutamise piiramine mõjutaks riikide söödatööstust, loomakasvatust ning kaupade vaba liikumist. 

GM toit
GM toit Foto: Reuters

Aprilli alguses jõustus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, mis annab liikmesriikidele õiguse ise otsustada, kas lasta oma riigi territooriumil kasvatada EL-is turule lubatud kultuure  või mitte. Kaalutakse liikmesriikidele samasuguse õiguse andmist ka GM-sööda ja toidu kasutamise osas. Erinevalt kasvatamisest, kus selle piiramine või keelamine mõjutab ainult konkreetset riiki, läheb GM-toidu ja sööda kasutamise piiramine oluliselt kaugemale, mõjutades nii liikmesriikide söödatööstust, loomakasvatust kui ka kaupade vaba liikumist  riikide vahel. Eelkõige oleks aga tegemist pretsedendiga toiduohutuse valdkonnas, mis võiks tulevikus hakata mõjutama ka teisi EL-is harmoneeritud valdkondi, näiteks lisaained või saasteained.

Ministeerium märgib veel, et kui toiduohutuse valdkonnas loobutaks teadlaste arvamuste arvestamisest, võib see edaspidi viia olukorrani, kus liikmesriigid hakkvaad kodumaiste põllumajandustootjate eelistamiseks piirama teiste riikide põllumajandussaaduste lubamist oma turule. "Võimalikud mõjud sõltuvad sellest, mil määral liikmesriigid edaspidi selle sätteid rakendaksid. Mõjude täpsemat ulatust on praegu raske määratleda, kuid kindlasti on liikmesriikidel selles küsimuses vajalik kaaluda erinevaid aspekte, et teha tarbijate ja ettevõtete tegevust arvestades mõistlik otsus," seisab ministeeriumi blogis.
Euroopa Komisjon võttis vastu ettepaneku vaadata läbi geneetiliselt muundatud organismide kasutamist käsitlev otsustusprotsess Euroopa Liidus, et anda liikmesriikidele selles küsimuses suurem sõnaõigus.

Praegu hindab geneetiliselt muundatud toidu ja sööda turule laskmist Euroopa toiduohutusamet (EFSA). Kui ameti hinnangul on toode tervisele ja keskkonnale  ohutu, siis hääletatakse selle poolt vastavas komitees või kui seal jäädakse erapooletuks, siis apellatsioonikomitees. Kui ka selles ei saada liikmesriikidelt konkreetset vastust, siis antakse GMO-le lihtsalt luba. Komisjon juhtis tähelepanu asjaolule, et siiani ei ole liikmesriigid komiteedes kunagi arvamust avaldanud. Uut korda soovitaksegi rakendada selleks, et liikmesriigid, kes on ikkagi lubade andmise vastu, saaksid GMO keelustada.