27.03.2015 Reede

Euroopa Liidu suurim ekspordipartner oli mullu USA

Euroopa Liidu suurim ekspordipartner oli mullu USA ning suurim impordipartner Hiina.
Euroopa Liidu suurim ekspordipartner oli mullu USA ning suurim impordipartner Hiina. Foto: Reuters

Euroopa Liidu suurim ekspordipartner oli mullu USA ning suurim impordipartner Hiina, selgub Eurostati andmetest.

Euroopa Liidu ekspordist moodustas USA 18 protsenti ning kogu kaubavahetusest 15 protsenti, riigi suunalise kaubanduse koguväärtus oli 515,6 miljardit eurot. Siiski on eksport riiki olnud pidevas languses – kui 2002. aastal oli USA osakaal 24 protsenti, siis 12 aastaga on näitaja vähenenud 6 protsendipunkti, samas kui kahekordistunud on Hiina osakaal, mis mullu oli 10 protsenti. Kolmandal kohal oli 8-protsendilise osakaaluga Šveits.

Import Hiinast moodustas koguimpordist 18 protsenti; kaubavahetus Hiinaga oli väärt 467,3 miljardit eurot ehk 14 protsenti kogu liidu kaubandusest. Impordipartnerite nimistus oli teisel kohal 12-protsendise osakaaluga USA ning kolmandal 11-protsendise osakaaluga Venemaa.

Eesti põhilised impordipartnerid olid mullu 15 protsendiga Soome, 12 protsendiga Saksamaa ja 11 protsendiga Rootsi. Ekspordipartneritest oli esikohal 18-protsendise osakaaluga Rootsi, järgnesid 15 protsendiga Soome ning 11 protsendiga Läti.

Läti impordipartneritest oli suurima, 17-protsendise osakaaluga Leedu, järgnesid 11 protsendiga Saksamaa ning 11 protsendiga Poola. Ekspordi osas oli esikohal 17 protsendiga Leedu, järgnesid 15 protsendiga Venemaa ning 11 protsendiga Eesti

Leedu suurim impordipartner oli mullu Venemaa, mis moodustas 22 protsenti koguimpordist. Järgnesid 11 protsendiga Saksamaa ning 9 protsendiga Poola. Enim eksportis Leedu 21-protsendise osakaaluga Venemaale, 9-protsendise osakaaluga Lätti ning 8-protsendise osakaaluga Poola.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes