29.04.2020 Kolmapäev

Tuleohutusaruanne plaanitakse asendada tuleohutusülevaatusega

Riigikogus on menetlemisel tuleohutuse seadus, mille suurim muudatus on iga-aastase tuleohutusaruande esitamise kohustuse asendamine tuleohutusülevaatuse esitamisega iga kolme aasta tagant.

Kaubanduskoja liikmed tõid välja, et perioodiline aruande koostamine hoiab tuleohutuse paremal tasemel.
Kaubanduskoja liikmed tõid välja, et perioodiline aruande koostamine hoiab tuleohutuse paremal tasemel. Foto: Pixabay

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul toimib tänane tuleohutuse enesekontrolli süsteem hästi ning see on osa tuleohutustegevusest. Uus olukord tooks ettevõtetele täiendavaid kulud ja selle tegelikku tõhusust ei ole võimalik ette hinnata.

Tuleohutusülevaatuse kohustuse kehtestamine

Eelnõuga kavandatava muudatusega vabastatakse tööstus- ja tootmishoone  (pindalaga enam kui 1000 m2) ning büroohoonete (pindalaga enam kui 750 m2)  ja garaažide (pindalaga enam kui 1000 m2) omanikud iga-aastasest enesekontrolli tuleohutuse aruande esitamisest ja see asendatakse tuleohutusülevaatuse kohustusega. Tuleohutusülevaatus tehakse üks kord kolme aasta jooksul ja seda saab teha vaid isik, kellel on vähemalt tuleohutuse spetsialist 5 kutse. Kõik andmed tuleohutusülevaatuse ja seal tuvastatu kohta esitatakse päästeametile.

Endiselt jääb kehtima iga-aastane tuleohutusalane enesekontroll ehk tulekahju korral tegutsemise plaani koostamine ja iga-aastane tulekahju õppuse läbiviimine, mis tähendab ettevõtjatele iga-aastast halduskoormust, kulutatud tööaega ja sellega kaasnevaid kulusid. Muudatus mõjutab kõige rohkem tööstus- ja laohoonete, büroohoonete ja garaažide omanikke, kes hetkel ei koosta tuleohutuse enesekontrolli aruannet, kuid muudatuse järel peavad hakkama korraldama tuleohutusülevaatust ja iga-aastast tuleohutuse enesekontrolli.

Kaubanduskoja liikmed tõid välja, et perioodiline aruande koostamine hoiab tuleohutuse paremal tasemel. Kui toimuks iga kolme aasta tagant tuleohutusülevaatus, võiks see viia selleni, et ettevõtted on motiveeritud tuleohutusega tegelema alles paar kuud enne tuleohutusülevaatuse toimumist.

Alternatiivsed võimalused

Koja hinnangul on oluline, et igas ettevõttes on isik, kes enesekontrolli aruandele isiklikult alla kirjutab, olenemata sellest, kas ta on selle tellinud mõnest tuleohutusteenust pakkuvast ettevõttest või on koostanud ettevõtja töötaja. Tuleohutusaruande koostamine ja selle eest isiklikult vastutamine tekitab suuremat vastutuskohustust, et igapäevaselt jälgida ettevõttes toimuvat ja hoida ära tulekahju tekkimise võimalust.

Seetõttu tegi koda eelnõu muutmiseks 3 ettepanekut:

  • Ettevõtetel võiks olla võimalus valida, kas koostada iga-aastane tuleohutusaruanne või iga kolme aasta tagant toimuv tuleohutusülevaatus.

  • Ettevõtjad võiksid jätkata praeguse olukorraga ning ettevõtetes, kus päästeameti inspektor on avastanud olulisi rikkumisi, on tal õigus teha ettekirjutis ja kehtestada konkreetses ettevõttes kohustuslik tuleohutusülevaatus tuleohutusspetsialisti poolt teatud perioodiks.

  • Oluline oleks üle vaadata siiski mõlemal juhul aruande või ülevaatuse sagedus ning see, kas alati on otstarbekas nõuda selle esitamist päästeametile või piisaks vaid koostamisest ja dokumenteerimisest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes