17.08.2021 Teisipäev

Tänasest saavad tööandjad lihtsamalt COVID-tõendit küsida

Tänasest jõustub bioloogiliste ohutegurite määrus, mis võimaldab tööandjatel küsida töötajatelt tõendit COVID-19 haiguse läbipõdemise, negatiivse testi tulemuse või vaktsineerimise kohta varasemast lihtsamini. 

Tänasest lihtsustus töötajatelt tõendi küsimine.
Tänasest lihtsustus töötajatelt tõendi küsimine. Foto: unsplash

Bioloogiliste ohutegurite määruses on loetletud võimalused ohutu töökeskkonna tagamiseks ning muudatustega lihtsustatakse töötajatelt vajadusel nakkusohutuse tõendi küsimist.

Tervise- ja tööministri Tanel Kiige sõnul on tööandja ülesanne tagada töökeskkonna ohutus. SARS-CoV-2 leviku tõkestamiseks peab tööandja võtma kasutusele asjakohased meetmed. Kui viiruse leviku risk on ametikoha puhul väike, võib piisata näiteks kätepesu võimaluse tagamisest.

Töötajate puhul, kes puutuvad oma ülesandeid täites vahetult kokku kümnete inimestega, peab tööandja aga olema hoolsam. Määruse kohaselt on asjakohane nõuda sellistelt töötajatelt viiruse leviku vähendamiseks eelkõige vaktsineerimist, testimist või nakkusohutuse tõendamist. Kui see pole mõistlik või võimalik, võib tööandja jätkuvalt maandada riski ka teiste meetmega, näiteks nõudes isikukaitsevahendite kasutamist või andes inimesele ülesandeid, mis võimaldavad kaugtöö tegemist,

selgitas Kiik.

Tööandja ülesanne on töökeskkonna riskianalüüsiga välja selgitada nakkusoht töökohal, et paremini kaitsta nii töötajate kui klientide tervist.

Kui bioloogiliste ohutegurite määruse muudatused jõustuvad tänasest, siis riskianalüüsi esitamise kohustus tööandjale tuleb töötervishoiu- ja tööohutuse seadusest, ning see kehtib juba alates 1999. aastast. Käesoleval aasta 1. septembriks tuleb esitada töökeskkonna riskianalüüsid tööinspektsioonile, kasutades selleks iseteeninduskeskkonna TEIS riskianalüüsi moodulit. Vajalikud juhised riskianalüüsi esitamiseks ja bioloogiliste ohutegurite hindamiseks töökeskkonnas leiab portaalist tööelu.ee.

right banner 2024 est konference