28.08.2019 Kolmapäev

Seadusemuudatus vähendab võrgutasu langetamise võimalusi

Kooskõlastusringile saadetud elektrituruseaduse muudatus näeb ette, et Eestis kaob võimalus kasutada võrgutasu langetamiseks tulu, mille põhivõrguettevõte saab elektrit transportides, kirjutab rahvusringhäälingu uudisteportaal.

"Oluline on tähele panna, et plaanitav muudatus toob kokkuvõttes elektritarbijale kokkuhoidu. Võimalikult Vene impordilt teenitava tulu kasutab Elering investeeringuteks piiriüleste võimsuste, eelkõige sünkroniseerimiseks vajaliku taristu ehituseks," ütles Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster BNS-ile.

"Alternatiiv oleks sama summa koguda elektritarbijatelt võrgutasuna. Seega on plaanitav muudatus igal juhul tarbija huvides. Arvestus hakkab toimuma samal põhimõttel kui Läti ja Soome piirilt teenitav oksjonitulu, mida Elering kasutab samuti ülekandevõimsuste tugevdamiseks," lisas ta.

Kui võimalik Vene impordilt teenitav tulu lülitada tariifi koosseisu, tähendaks see Eleringi teatel, et ettevõtte tulud ja selle kaudu tariif hakkaks prognoosimatult üles-alla kõikuma vastavalt sellele, kui suures mahus Venemaalt elektrit imporditakse. "See tekitaks üksnes segadust, ega annaks kokkuvõttes tarbijale rahalist efekti," märkis Köster.

Konkurentsiameti hinnangul ei ole muudatus põhjendatud, sest monopoolse ettevõtte saadavat lisatulu tuleks inimestega jagada.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis (MKM) valminud eelnõu kohaselt täiendataks seadust nii, et põhjendatud müügitulu hulka, mille alusel arvestatakse süsteemihalduri võrgutasu, ei loetaks enam tulu, mida haldur saab piiriüleste võimsuste kasutusele andmisest.

Rasmus Ruuda MKM-ist ütles ERR-ile muudatust selgitades, et kui elektrimüüja impordib Lätist elektrit Eestisse ja teenib sellelt tulu, võetaks eelnõu järgi seda tulu arvesse alles pärast laekumist.

"Piiriüleste võimsuste kasutust on keeruline prognoosida, mistõttu ei ole selline tulu põhivõrguettevõtja jaoks kindel. Seetõttu on põhjendatud, et selle tulu arvelt väheneb võrgutasu pärast tulu saamist, näiteks investeeringukulude katmise läbi, mitte enne," märkis Ruuda ja lisas, et seadusemuudatuse eesmärk on täpsustada põhivõrguettevõtja võrgutasu hinnaregulatsiooni.

Konkurentsiamet leiab aga, et kui Elering monopoolse ettevõtjana teenib lisatulu, siis tuleb see ka tarbijatele müüdava teenuse hinnast maha arvestada ning selle võrra võrgutasusid vähendada.

"Kehtiv seadusandlus seda võimaldab, muudatusega võetakse see võimalus ära," ütles konkurentsiameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits rahvusringhäälingule. Konkurentsiamet saatis oma hinnangu 21. augustil MKM-ile.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes