18.07.2022 Esmaspäev

Zelenskõi avaldas rahuolematust seoses Nord Streami arengutega

President Volodõmõr Zelenskõi teatas pühapäevaõhtuses videopöördumises, et ukrainlased ei nõustu kunagi Kanada otsusega viia Nord Stream 1 gaasijuhtme turbiin Saksamaale, edastas ukrainlaste meediakanal Unian.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi Foto: RUP

President rääkis pühapäevase vestluse tulemustest Kanada peaministri Justin Trudeauga.
"Loomulikult arutasime koostööd ja ma tänasin peaministrit ja Kanadat toetuse eest. Kuid eraldi rõhutasin, et ukrainlased ei aktsepteeri kunagi Kanada otsust seoses Nord Streami turbiiniga, mis otsustati Saksamaale üle anda sisuliselt sanktsioonide režiimi rikkudes. Siin ei ole küsimus ainult turbiinis. See on sanktsioonide täitmise küsimus. Kui praegu on üks rikkumine, siis on ainult aja küsimus, millal neid tuleb juurde. Venemaa teeb seda meelega ning kasutab gaasiga väljapressimist ja sanktsioonide rikkumise provotseerimist," seletas Zelenskõi.
Presidendi sõnul pole Nord Stream 1 ainus võimalus ja on ka teisi mooduseid Vene gaasi transportimiseks Euroopasse.

"Ja iga riik peab jääma põhimõttekindlaks," lisas riigipea.

Kanada välisminister Melanie Joly teatas 9. juulil, et Kanada teeb Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonides erandi ja tagastab Saksamaale Nord Streami gaasitoru teenindamiseks vajaliku turbiini, mis oli Kanada rajatises hoolduses ja kuulub ettevõttele Siemens. Teadaolevalt saadetakse turbiin esmalt Saksamaale ja seejärel antakse üle Vene gaasi- ja naftahiiule Gazprom.

Vene energiahiid palus Saksa kontsernil Siemensil tagastada turbiini, mille too on Kanadas remontinud, et tagada Euroopasse gaasi tarniva Nord Streami torujuhtme toimimine.

Gazprom alustas esmaspäeval gaasijuhtme Nord Stream 1 kümnepäevast hooldust, kusjuures Euroopa Liit, eriti gaasist sõltuv Saksamaa, ootas närviliselt, kas gaasivoog jätkub.

Moskva on viimastel nädalatel gaasivarustust juba 60 protsendi võrra kärpinud, tuues põhjuseks Portovaja jaama gaasiturbiini puudumise. 

Vaatamata lääne sanktsioonidele, mis kehtestati Venemaale sissetungi eest Ukrainasse, on Kanada nõustunud andma Siemens Canadale tähtajalise loa masina tagastamiseks.

Kuid Gazprom ütleb, et tal puudub tagatis selle kohta, et seda jälle uuesti ära ei viidaks.

"15. juulil esitas Gazprom Siemensile ametliku taotluse saada dokumendid, mis lubaksid eksportida Nord Streami gaasijuhtme jaoks kriitilise tähtsusega Portovaja jaama gaasiturbiinmootori," seisis Gazpromi laupäevases avalduses. 

Gazprom ootab Siemensi kontsernilt, et see täidaks tingimusteta oma kohustusi seoses gaasiturbiinmootorite remondi ja hooldusega.

Gaasiühendusega seotud iga-aastane töö oli planeeritud pikalt ette, kuid kuna Venemaa ja Lääne suhted on kõigi aegade madalseisus, siis peljatakse, et Gazprom võib kasutada võimalust klapid lihtsalt kinni keerata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!