20.10.2023 Reede

Valitsus otsustas Nursipalu laiendamise ja maksta rohkem toetust

Valitsus otsustas eile, et Nursipalu harjutusvälja laiendatakse julgeoleku kaalutlustel kiirendatud korras ja suurendas igal aastal omavalitsustele makstavat häiringutasu 1,35 miljoni euroni ning neli Nursipaluga seotud kohalikku omavalitust saavad kogukonna elu parandamiseks ühekordse investeeringutoetuse kogusummas 10 miljonit eurot.

Hanno Pevkur, kaitseminister
Hanno Pevkur, kaitseminister Foto: erakogu

„Reaalsus on see, et Venemaa jätkuv agressioon Ukrainas kestab ja Venemaa oli ja on suurimaks Eesti julgeolekuohuks. Seetõttu on Eesti riigikaitse kiireloomuline tugevdamine vältimatu. Oleme suurendanud kulusid riigikaitsele, soetanud ja soetamas uut relvastust ja laskemoona ning suurendamas nii ajateenijate kui maakaitsjate arvu. Seetõttu on vältimatu ka väljaõppetingimuste parandamine ning üks kriitiline osa väljaõppeks on arendada harjutussväljakuid. Lisaks on ülioluline, et Eesti kaitsmist saaksid siinsetes tingimustes harjutada meie liitlased, nende seas Võrus asuv USA üksus,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Valitsus otsustas harjutusvälja laiendada julgeoleku kaalutlustel kiirendatud korras, milleks seadus lubab kasutada riigikaitselist erandit. „Pingelise julgeolekukorra tõttu ei ole meil mingit võimalust venitada, kaitsevõime suurendamisega tuleb minna maksimaalse tempoga edasi. Usun, et inimesed mõistavad selliste otsuste vajalikkust nii Võrumaal kui kogu Eestis. Meil on vaid üks Eesti mida kaitsta ning arendada ning vabaduse hoidmise nimel peame olema valmis ka sellisteks otsusteks nagu Nursipalu harjutusvälja laiendamine,“ ütles Pevkur.

Minister märkis, et riigikaitselise erandi kasutamine ei tähenda, et mõjud keskkonnale tähelepanuta jääksid ja juba tehtud hindamised näitavad, et piiratud mahus tegutsedes on negatiivne mõju keskkonnale välistatud.

„Otsusega kinnitati harjutusvälja uued piirid. Oluline on mõista, et otsuse järel saab ellu viia vaid tegevusi, mille mõjud keskkonnale on välistatud. See tähendab väga piiratud mahus tegevusi nagu näiteks kavandatud raadamisaladel metsa maha võtmist ja seal väikesekaliibrilistest relvadest laskmist septembrist jaanuari lõpuni. Teiste tegevuste lubamiseks tuleb teha mõjude hindamine ja kavandada leevendavad meetmed. Alles siis saab valitsus anda loa nende tegevuste elluviimiseks. Suurekaliibriliste relvadega laskmist tänase valitsuse otsusega lubatud ei ole,“ selgitas kaitseminister.

Valitsuse otsusega algatati ka Natura asjakohane mõju hindamine. Lisaks hinnatakse eraldiseisvalt muid keskkonnale avalduvaid mõjusid. Nende koostamiseks viiakse läbi inventuure ja uuringuid, näiteks on töös müra ja vibratsiooni uuring. Huvilised saavad kõigi mõjuhinnangutega tutvuda enne tegevust lubava valitsuse otsuse andmist.

Teise otsusena kinnitas valitsus kompensatsioonimeetmed kohalikele omavalitsustele, et leevendada harjutusvälja kasutamisega kaasnevaid olulisi häiringuid. See iga-aastane meede suureneb miljoni euro võrra 1,35 miljoni euroni, samuti laieneb seda saavate kohalike omavalitsuse ring üheksalt 16-le.

„Häiringutasu on suurem kui kunagi varem,“ ütles Pevkur. „Oleme senisest rohkem arvestanud sellega, kui palju inimesi elab harjutusväljade mõjupiirkonnas. See toetus aitab kohalikel omavalitsustel teha investeeringuid, et leevendada häiringuid ja parandada elukeskkonda. Kas selleks on koolimaja küttesüsteem, kergliiklustee või hoopis midagi muud, seda teab kohalik kogukond kõige paremini.“

Riik maksab tagasiulatuvalt häiringutasu ka 2023. aasta eest ja seda nii kohalikele omavalitsustele, kes juba vastavad hüvitise saamise määruse tingimustele, kui ka neile, kelle territooriumi puudutavad kavandatavad laiendused, sealhulgas Nursipalu harjutusvälja laiendamine. Häiringutasu hakatakse maksma 16 kohalikule omavalitsusele, milleks on Alutaguse vald, Anija vald, Antsla vald, Kadrina vald, Kiili vald, Kuusalu vald, Lääne-Harju vald, Narva-Jõesuu linn, Pärnu linn, Rõuge vald, Saarde vald, Saku vald, Tapa vald, Toila vald, Võru linn ja Võru vald.

Lisaks valitsuses kinnitatud iga-aastasele toetusele saavad neli Nursipaluga seotud kohalikku omavalitust kogukonna elukvaliteedi parandamiseks ühekordse investeeringutoetuse kogusummas 10 miljonit eurot. Ühekordse investeeringutoetuse saab kolm miljonit eurot Võru vald, kaks miljonit Antsla vald, kaks miljonit Rõuge vald ja kolm miljonit eurot Võru linn.

Samuti on töös toetus, mida makstakse otse elanikele eluhoonete heli ja vibratsioonihäiringu leevendamiseks. Täpsemad rakendamise tingimused on väljatöötamisel.

Eestis on asutatud seitse harjutusvälja, millest kuus asuvad Põhja- või Kirde-Eestis. Juba täna toimiv Nursipalu harjutusväli on ainus omataoline Lõuna-Eestis.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255