27.06.2023 Teisipäev

Valitsus arutab põua tõttu eriolukorra kehtestamist

Eestimaa talupidajate keskliidu nõukogu esimehe Kalle Hamburgi sõnul arutab valitsus lähiajal põua tõttu Eestis eriolukorra väljakuulutamist, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees.

Valitsusel on kavas põua tõttu arutada eriolukorda.
Valitsusel on kavas põua tõttu arutada eriolukorda. Foto: pexels

Eriolukorra väljakuulutamine tuleb neljapäeval valitsuse istungile,

ütles Hamburg.

Samuti on põllumajandussektori esindusorganisatsioonid eriolukorra kehtestamise toetuseks koostamas valitsusel vastavasisulist pöördumist. Eriolukorra väljakuulutamine aitaks Hamburgi sõnul põllumeestel rahvusvahelistest lepingutest kergemini taganeda. "See oleks argument põllumeeste kaitseks, sest ilmastikuolud ei ole võimaldanud võetud kohustusi täita," lisas ta.

Regionaal- ja põllumajandusministeeriumist kinnitati ajalehele, et valitsusel on tõesti plaan mõnel lähiajal toimuval istungil küsimust arutada.

Kalle Hamburgi sõnul on põllumehed võtnud endale PRIA toetuste saamiseks kohustusi, mida ei ole nüüd võimalik täita. "PRIA ei saa aga praeguses situatsioonis jätta oma kohustusi mitte täitnud põllumehi sanktsioneerimata – selleks on vaja kuulutada välja eriolukord," ütles Hamburg.

Tema sõnul on paljud PRIA nõuded tingimuslikud, mis peavad olema täidetud, et üldse toetusi saada. "Kõige hullema stsenaariumi järgi võivad põllumehed oma toetustes suures osas ilma jääda, sest ettenähtud nõuded ei ole täidetud," lisas ta. "Eriolukorra väljakuulutamine on selles mõttes praegu võtmeküsimus."

Teine aspekt on taluliidu juhi sõnul loomasööda vähesus. "Samas on sööda eksport Eestist igal aastal kasvanud: eelmisel aastal viidi Eestist välja ligikaudu 300 000 tonni sööta, sealhulgas näiteks Jordaaniasse ja Saudi-Araabiasse. Tänavusel aastal on nende lepingute maht ilmselt veelgi suurem. Praegu ei ole aga midagi välja viia – lepingute mittetäitmisega kaasnevad seega samuti lepingutrahvid," rääkis Hamburg.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference