09.04.2020 Neljapäev

TTJA uurimine tuvastas eile müügile tulnud maskide puhul palju segast

Kolmandates riikidest Euroopa Liitu sisenev kaup läbib alati tollikontrolli. Tolliametnik vaatab kauba üle ja kui ta leiab, et toodete osas on vaja pädeva asutuse hinnangut, siis saadetakse neile tolliteatis.

On põhjust kahtlustada, et eile müügile paisatud maskidega kaasas olnud sertifikaadid ei vasta tegelikkusele.
On põhjust kahtlustada, et eile müügile paisatud maskidega kaasas olnud sertifikaadid ei vasta tegelikkusele. Foto: Pixabay

Seekord maskide kohta tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) tavapärast tolliteatist ei saanud, kuid amet võttis logistikafirma päringu peale ennetavalt ettevõttega ise ühendust. Kuna Magnumi tarnitud tootel olevast märgistusest ei olnud võimalik teha kaitseomaduste kohta ühtegi järeldust, küsisiti ettevõtjalt täiendavalt, mis tootega on täpsemalt tegemist ja millised on kaitseomadused.

TTJA sai maskide dokumendid, sh Poola labori sertifikaadi ja katsearuanded. Dokumente analüüsides selgus mitmeid segaseid asjaolusid. Näiteks oli kirjas, et tegemist on kirurgiliste maskidega, ent lähemal uurimisel tuli ilmsiks, et tegemist on FFP1 kategooria kaitsemaskiga. FFP1 puhul on tegemist isikukaitsevahendiga. Iga isikukaitsevahend on tehtud mingi kindla eesmärgiga ning omab kindlat kaitset. FFP1 kategooria kaitsemask kaitseb õhusaaste ja tolmuosakeste eest. FFP1 gruppi kuuluv kaitsemask ei kaitse viiruse eest nii, nagu teeb seda meditsiiniline või kirurgiline mask. FFP1 sobib tavainimestele kasutamiseks, aga meditsiinisektoris, kus on lähikokkupuude nakatunutega vältimatu, see mask ei sobi.

Veelgi enam, hetkel on põhjust kahtlustada, et toodetega kaasas olnud Poola labori sertifikaadid ei vasta tegelikkusele. Nimelt sellist sertifikaati Poola labori kodulehel väljas ei ole ning seal on kirjas, et kõik ajavahemikul 1-26. märts 2020 väljastatud vabatahtlikud sertifikaadid, mis hõlmavad Covid-19 seotud tooted on tühistatud. Täpsemad asjaolud on praegu uurimisel.

Toode on sellest hoolimata turule lubatud nõudega, et see tuleb ümber märgistada. Kuna tootega oli kaasas nõuetele mittevastav infoleht, siis oli üks turustamise tingimus, et ostjale antakse kaasa paberkandjal info. Seegi on juba väga suur vastutulek, kuna tavaolukorras nõutaks tootele õige info peale kleepimist.

Praegusel hetkel on kõige tähtsam inimeste tervis ja haiguse ennetamine, seega on ääretult oluline, et inimesed teaksid, millist maski nad ostavad ning kuidas neid tuleb kasutada. TTJA tagab igal juhul, et isikukaitsevahendid jõuaksid võimalikult kiiresti inimesteni. Tuleme maksimaalselt vastu kõikidele maskide tootjatele ja importijatele. Aga amet ei saa lasta juhtuda, et toode läheb müüki valeinfoga või ilma igasuguse infota. 

Mask ei asenda teisi piiranguid, see on lisa-abinõu, kui on vajadus minna kohta, kus on teised inimesed. Maski kandmine aitab kaasa viiruse leviku vähendamisele eelkõige avalikes ruumides nagu näiteks pood, apteek, meditsiiniasutused, ühistransport jne. (Kaitse)maski ei ole üldjuhul vaja kanda kodus ja õues. Ent ükskõik milline on mask või ükskõik kui tõhus on maski filtreerimisvõime, muutub see vähetähtsaks kui seda ei kasutata koos teiste ennetavate meetmetega, eelkõige lähikontakti vältimine, regulaarne käte hügieen, näo katsumise vältimine ja kodus püsimine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!