25.02.2020 Teisipäev

Terviseamet soovitab Hiinast ja Põhja-Itaaliast saabunuil kaks nädalat kodus püsida

Terviseamet soovitab inimestel, kes on saabunud Hiinast ja Põhja-Itaaliast, võimalusel kaks nädalat kodus püsida. Tulenevalt enam kui kahesaja Põhja-Itaalia elaniku haigestumisest koroonaviirusesse COVID-19, soovitab terviseamet Hiinat ja Põhja-Itaalia Lombardia,Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte regiooni külastanud inimestel oma tervist 14 päeva jooksul jälgida, edastas amet.
Euroopa Liidus on haigestumise risk veel madal.
Euroopa Liidus on haigestumise risk veel madal. Foto: Pixabay

Lisaks soovitab terviseamet tulenevalt viiruse 14-päevasest peiteajast riskipiirkondades viibinud inimestel võimalusel kaks nädalat kodus töötada ning õppida.

Loodame siinkohal tööandjate mõistvale suhtumisele, sest teistega kontakti vältimine peiteaja lõpuni on hetkel parim viis teiste nakatamist vältida,“ ütles terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma.

Tema sõnul ei saa inimest peiteajal COVID-19 suhtes testida, sest labori tulemused on tõenäoliselt negatiivsed.

Alles haigussümptomite ehk palaviku, köha, hingamisraskuste ilmnemisel saab arst reisianamneesist ja sümptomaatikast lähtudes otsustada, kas laboratoorne testimine on vajalik,“ ütles Härma.

Kuigi haigussümptomite avaldumiseni on viiruse edasikandumise risk madal, tuleks riskipiirkonnast naasnul oma koduseid toiduvarusid võimalusel täiendada sõprade, perekonnaliikmete või toidukulleri abil.

Palaviku, köha või hingamisraskuste tekkimisel tuleks esmalt telefoni teel ühendust võtta oma perearstiga, perearsti töövälisel ajal küsida nõu perearsti infoliinilt 1220, terviseseisundi halvenedes tuleks helistada hädaabinumbril 112. Sealjuures tuleb tervishoiutöötajat kindlasti teavitada oma hiljutisest saabumisest Hiinast või Põhja-Itaaliast.

Aevastades või köhides tuleb suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt prügikasti visata. Salvräti puudumisel tuleb aevastuse või köha katmiseks palja käe asemel kasutada oma varrukat (küünarvart). Samuti võib teiste nakatamise vältimiseks kanda hingamisteid katvat maski.

Riskihinnangu kohaselt on haigestumise tõenäosus Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi elanikkonna seas madal, riskipiirkonda reisijatele ja riskipiirkonnas elavatel inimestel on haigestumise tõenäosus kõrge.

COVID-19ga seotud sarnaste kogukonnapõhiste kohapealsete levikute riski, mida on täheldatud Põhja-Itaalias ja teistes Euroopa Liidu ja Euroopa majanduspiirkonna riikides ning Ühendkuningriigis, peetakse hetkel keskmiseks või kõrgeks.

Maailmas on 25. veebruari seisuga kokku registreeritud 80 134 haigusjuhtu, neist 77 658 juhtu. Hiinas Surmajuhte on kokku registreeritud 2 698, neist Hiina erinevates provintsides 2595.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference