27.06.2022 Esmaspäev

Tööandja: mina ilma muuta ei saa Esile tõstetud

Töötan kohvikus ja seal on väga kuum - temperatuur tõuseb umbes 30-35 kraadini. Oleme juhatajale korduvalt öelnud, et sellises kuumuses ei ole võimalik töötada, sest see on tervisele ohtlik. Tema aga vastab, et ta ei saa ilma muuta. Mida ma saaksin teha? Sellises kuumuses ma füüsiliselt ei jaksa teha 8-9-tunniseid päevi.

Kui temperatuur töökeskkonnas on nii kõrge, et töötaja tunneb ennast juba halvasti, tuleb töö katkestada ning minna jahedasse ruumi toibuma.
Kui temperatuur töökeskkonnas on nii kõrge, et töötaja tunneb ennast juba halvasti, tuleb töö katkestada ning minna jahedasse ruumi toibuma. Foto: pexels

Vastab Piret Kaljula, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

 Õigusaktides ei ole kirjas konkreetset temperatuuri tööruumides. Töökoha sisekliima – õhutemperatuur ja -niiskus ning õhu liikumise kiirus – peab sobima tööülesande täitmiseks, töökohad peavad olema varustatud värske õhuga. Sobiva sisekliima määramisel tuleb arvestada, kui palju inimesi selles ruumis töötab, milline on nende vaimne ja füüsiline koormus, kui suur tööruum on, milliste töövahenditega tööd tehakse ning milline on tehnoloogiline protsess (töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 6 lõige 4).

Soovituslikud temperatuurivahemikud lähtuvalt töö laadist on:

  • töödel, mida tehakse istudes ja mis ei nõua füüsilist pingutust: 20–25 °C;
  • töödel, mida tehakse istudes või seistes ehk mis on seotud käimisega ning millega kaasneb mõningane füüsiline pingutus: 19–24 °C;
  • töödel, mis on seotud käimisega, väiksemate (kuni 1 kg) esemete teisaldamisega seistes või istudes ja mis nõuavad teatud füüsilist pingutust: 17–23 °C;
  • töödel, mida tehakse seistes, mis on seotud käimisega, väiksemate (kuni 10 kg) raskuste kandmisega ning millega kaasneb mõõdukas füüsiline pingutus: 16–22 °C;
  • töödel, mis on seotud pideva liikumisega, suuremate (üle 10 kg) raskuste teisaldamise ja kandmisega ning mis nõuavad suurt füüsilist pingutust: 15–20 °C.

Kui töökohal on kõrge temperatuur, peab tööandja leidma lahenduse, et selline olukord töötajat võimalikult vähe kahjustaks. Näiteks on asjakohane anda lisavaheaegu ajal, mil temperatuur on kõrge. Kui temperatuur langeb, saab tavapärase töökorraldusega jätkata. Vaheaegu peaks olema võimalik pidada jahedas (kuid mitte liiga külmas) puhkeruumis. Kindlasti peab kuumadel päevadel olema kättesaadav piisavalt joogivett, soovitavalt mineraalainete sisaldusega, sest higistamine  viib organismist välja mineraalaineid ja soolasid.

Probleemide korral soovitame esmalt pöörduda vahetu juhi ja töökeskkonnavoliniku või -spetsialisti poole. Kui suuline pöördumine ei muuda olukorda, pöörduge tööandja poole kirjalikult ning kirjeldage, millised on probleemid töötamiskohas. Pöördumises pakkuge ka ise võimalikke lahendusi välja.

Töötervishoiu ja tööohutuse seadus (§ 14 lõige 5 punkt 4) annab töötajale õiguse keelduda tööst, mis seab ohtu töötaja enda või teiste isikute tervise. Kui temperatuur töökeskkonnas on nii kõrge, et töötaja tunneb ennast juba halvasti, tuleb töö katkestada ning minna jahedasse ruumi toibuma. Vajadusel pöörduge arsti poole.

Tööst keeldumisest tuleb viivitamata teatada tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule. Enne tööst keeldumist soovitame tööandjat siiski kirjalikult teavitada esinevast probleemist ning nõuda selle lahendamist. Ka info tööst keeldumise kohta esitage esimesel võimalusel kirjalikult, et saaksite vajadusel hilisemalt tõendada, miks te tööst keeldusite (te ei keeldunud niisama töö tegemisest, vaid ohus oli teie tervis).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference